| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

"Ten wynik świadczy, że egzamin nie stwarzał kandydatom sztucznych barier, ale jednocześnie w sposób realny weryfikował ich wiedzę" - powiedział Kwiatkowski. Dodał, że wstępne wyniki z ok. trzech czwartych komisji pozwalają przypuszczać, że aplikacje rozpocznie ok. 5,3 tys. osób.

W sobotę 11 851 prawników przystąpiło do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Przeprowadzono je 63 komisjach egzaminacyjnych w 24 miastach w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja radcowska - egzamin zdawało 5953 prawników. Na adwokacką startowało 4126 kandydatów. Aplikację notarialną wybrały 1133 osoby, a komorniczą - 639.

Minister sprawiedliwości poinformował w niedzielę, że według dotychczasowych wyników zdawalność egzaminów kształtował się na następującym poziomie: 49 proc. na aplikację adwokacką, ok. 46 proc. - na radcowską, ponad 15 proc. - na notarialną i 80 proc. - na komorniczą.

Pełne wyniki egzaminów z całego kraju mają być znane w poniedziałek.

W 2009 r. zmieniły się zasady prowadzenia egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną. Mniej jest pytań w testach i obniżono próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu. Kandydaci na aplikantów rozwiązują co roku test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Mają na to 150 minut.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań.

Od dwóch lat ministerstwo publikuje jako wskazówkę dla przygotowujących się do egzaminów wykaz tytułów aktów prawnych, na bazie których powstają pytania. Wykaz obowiązujący na tegorocznym egzaminie dot. aplikacji adwokackiej i radcowskiej obejmował 51 pozycji i był znany od 25 marca. Wykaz dla aplikacji notarialnej obejmował 56 pozycji i opublikowano go 17 marca.

Testy egzaminacyjne przygotowały zespoły z udziałem przedstawicieli ministerstwa i reprezentantów zawodów prawniczych, wskazanych przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną oraz Krajową Radę Komorniczą.

W 2010 r. na ponad 10 tys. kandydatów egzaminy zdało prawie 3 tys.

Pełny tekst: Kwiatkowski: wstępnie ponad 5 tys. osób zdało na aplikacje prawnicze

Zobacz również serwis: Aplikacje 2011

Polecamy artykuły

Źródło:

GP

Zdjęcia

Egzaminy na aplikacje prawnicze 2011/ Fot. Fotolia
Egzaminy na aplikacje prawnicze 2011/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK