| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Nowelizacja kodeksu karnego

Nowelizacja kodeksu karnego

Zachęcanie do ataków terrorystycznych w kodeksie karnym.

Nowe przestępstwo zachęcania do ataków terrorystycznych w środkach przekazu pojawia się dziś w przepisach. Zgodnie z wchodzącą w życie nowelizacją kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary osoba, która będzie zachęcać do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym np. w internecie, trafi do więzienia nawet na 5 lat. I nie trzeba nawet namawiać do ataku konkretnej grupy osób. Nieistotne więc, kto znajdzie się w gronie odbiorców i jak liczne ono będzie. Ważne, czy zainspirowany internauta popełni czyn o charakterze terrorystycznym.

Eksperci wskazują, że nowe przepisy nie spowodują, że z sieci zaczną znikać instrukcje sprzed 14 listopada 2011 r. Osoby, które jeszcze wczoraj opublikowały w sieci wskazówki, jak zrobić bombę, mogą spać spokojnie. Na tej podstawie nie zostaną skazane.

– Wynika to z zasady, że prawo nie działa wstecz – komentuje prof. Marian Filar, specjalista od prawa karnego.

Nowe regulacje dotyczą jednak osób, które otrzymały wiarygodną wiadomość m.in. o przygotowywanym ataku terrorystycznym i zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem. Jeśli nie zgłoszą tego policji, trafią do więzienia nawet na 3 lata.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Nowelizacja zmienia także procedurę karną i zwiększa gwarancje procesowe przyznane oskarżonemu. Będą dodatkowe podstawy do wznowienia procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem. Oskarżony może teraz kwestionować orzeczenia, dlatego że sprawę rozpoznano pod jego nieobecność. Ma na to miesiąc, ale decyzja o wznowieniu jest fakultatywna. Wznowienie postępowania jest możliwe, gdy zawiadomienie o terminie posiedzenia lub rozprawy nie zostało doręczone oskarżonemu z winy pracowników sądu lub osób, które były zobowiązane do jego przekazania. Na przykład gdy odbierze przesyłkę domownik. Kolejną nową podstawą wznowienia procesu karnego jest niedoręczenie skazanemu wyroku zaocznego albo innego orzeczenia lub zarządzenia wydanego na posiedzeniu pod jego nieobecność.

Pełny tekst: Od dzisiaj oskarżony ma miesiąc, by złożyć wniosek o wznowienie procesu

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »