REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania społeczna Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej "Partnerstwo i Zatrudnienie".

REKLAMA

REKLAMA

„Partnerstwo i Zatrudnienie” to kampania społeczna organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skierowana przede wszystkim do pracowników z Ukrainy, pracodawców oraz agencji pośrednictwa pracy w Polsce i w Ukrainie. Portal infor.pl objął patronat medialny nad kampanią.

Misja i cele kampanii:

  • Zwalczanie patologii na rynku rekrutacji i zatrudniania obywateli Ukrainy zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.
  • Wsparcie w procesie adaptacji pracowników z Ukrainy w Polsce oraz po powrocie do kraju.
  • Rozwój dwustronnej współpracy w zakresie międzynarodowego zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji pracowników i organizacji praktyk zawodowych dla studentów oraz prowadzenia badań naukowych.
  • Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie migracji zarobkowej, wymiana doświadczeń i budowanie pozytywnych relacji na linii polsko-ukraińskiej współpracy.
  • Zaangażowanie w realizacje krajowych programów przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce i Ukrainie.
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej "Partnerstwo i Zatrudnienie"

Obszary działań:

Otoczenie formalno-prawne

Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych, dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie, dotyczącym migracji zarobkowej. Przygotowanie zaleceń i rozwiązań, mających stworzyć odpowiednie warunki, zachęcające ukraińskich migrantów do powrotu do kraju. 

REKLAMA

Polecamy: Wideoszkolenie: Kontrole UODO. Czego dotyczą i czy rzeczywiście są takie straszne?

Inicjowanie debaty

Inicjowanie dyskusji w przestrzeni medialnej o wyzwaniach i możliwościach migracji zarobkowej oraz o obecnej sytuacji na polskim i ukraińskim rynku pracy. Uwypuklenie korzyści migracji dla lokalnych społeczności oraz korzyści makroekonomicznych dla Polski i Ukrainy. Zwalczanie stereotypów, utrudniających integrację Ukraińców z polskim rynkiem pracy.             

Promocja „dobrych praktyk” w zatrudnieniu

Propagowanie dobrych praktyk i wypracowanie wspólnych, wysokich standardów zarówno w rekrutacji jak i zatrudnieniu obywateli Ukrainy w Polsce. Podjęcie działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji ukraińskich pracowników w Polsce, promowanie pozytywnych przykładów powrotu migrantów na ukraiński rynek pracy. Zapobieganie handlowi ludźmi poprzez podnoszenie świadomości prawnej migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Doradztwo prawne i zawodowe

Poradnictwo w zakresie prawa pracy, rekrutacji i zatrudniania Ukraińców w Polsce. Udzielanie konsultacji dla ukraińskich pracowników w przypadku łamania praw pracowniczych, identyfikacja ofiar handlu ludźmi wśród zgłaszających się osób oraz udzielenie im pomocy. Porady dla migrantów  zamierzających wrócić na ukraiński rynek pracy. Wsparcie w obszarze planowania dalszego rozwoju zawodowego, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc w zatrudnieniu

Współpraca pracodawców, agencji pośrednictwa pracy i innych instytucji w celu określenia profili kandydatów do pracy potrzebnych na ukraińskim i polskim rynku pracy. Koordynacja rekrutacji we współpracy ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi. Stworzenie platformy, umożliwiającej kontakt polskich i ukraińskich pracodawców z potencjalnymi kandydatami do pracy wśród Ukraińców, mieszkającymi w Ukrainie i za granicą.


Kształcenie zawodowe

Działania skierowane na rozwój kompetencji pracowników w zależności od wymagań i potrzeb polskich oraz ukraińskich pracodawców. Przygotowanie propozycji zmian w programach nauczania dla szkół zawodowych oraz dla uczelni wyższych, odpowiednich do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Organizacja praktyk zawodowych dla ukraińskich studentów z polskich i ukraińskich uczelni.             

Działania integracyjne

Wypracowanie odpowiednich rozwiązań pomocnych w aklimatyzacji Ukraińców w Polsce oraz po powrocie do kraju. Wsparcie w powrocie do kraju pochodzenia obywateli Ukrainy, którzy padli ofiarą handlu ludźmi. Upowszechnienie znajomości języka polskiego wśród ukraińskich pracowników poprzez m.in. tworzenie słowników i aplikacji językowych. Opracowanie informatorów oraz innych narzędzi pomocnych w codziennym życiu obywateli Ukrainy w Polsce. Działania na rzecz utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wsparcie badań naukowych

Inspirowanie i wsparcie badań naukowych w Polsce i Ukrainie, dotyczących zjawiska migracji zarobkowej obywateli Ukrainy. Analiza i ocena wyzwań oraz możliwości migracji zarobkowej. Przeprowadzenie badań, dotyczących dobrostanu, legalności zatrudnienia, warunków bytowych i dyskryminacji pracowników z Ukrainy przebywających w Polsce.

„Partnerstwo i Zatrudnienie”: działania

REKLAMA

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” aktywnie włącza się do dyskusji wokół migracji zarobkowej z Ukrainy, bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu badań, wspiera polskich pracodawców oraz ukraińskich pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy, podejmuje działania edukacyjne i konsultacyjne.

W dniu 10 kwietnia w ramach Baltic Business Forum odbyło się wydarzenie, podsumowujące pierwszy rok istnienia kampanii – panel dyskusyjny pt. „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie”, podczas którego został zaprezentowany raport PUIG oraz FPS „PROFIL SPOŁECZNY MIGRANTA ZAROBKOWEGO Z UKRAINY”. W panelu wzięli udział przedstawiciele rządów Ukrainy i Polski, samorządów, pracodawców, agencji pośrednictwa pracy, a także organizacji pozarządowych, reprezentujących interesy cudzoziemców w Polsce. Panel dyskusyjny oraz nasz raport wywołał duży oddźwięk w mediach, m.in. w Forbes, PolandIn, Rzeczpospolita, wGospodarce, Money.pl itd.

W celu eliminacji patologii na rynku rekrutacji i zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” podjęła współpracę z Państwową Inspekcją Pracy. Ponadto uruchomiliśmy infolinię +48 575 512 152 oraz email info@partnerstwo.info z bezpłatnymi konsultacjami dla migrantów z zakresu legalizacji pobytu i pracy, praw pracowniczych, obowiązujących w Polsce regulacji dot. zatrudnienia cudzoziemców. Udzielamy wsparcia również polskim pracodawcom w procesie legalizacji pobytu i pracy pracowników spoza UE – przy PUIG działa Koordynator ds. legalizacji pobytu i pracy.

Jesteśmy organizatorem, współorganizatorem i uczestnikiem licznych szkoleń, warsztatów, paneli dyskusyjnych i konferencji, m.in.:

  • organizacja konferencji „Miasto – wielokulturowa przestrzeń integracji” wspólnie z Urzędem M. St. Warszawy w partnerstwie z Urzędem Pracy M. St. Warszawy oraz Foreign Personnel Service, 14.06.2019
  • organizacja śniadania prasowego na temat otwarcia rynku pracy w Niemczech w 2020 r., 10.06.2019
  • prowadzenie punktu informacyjnego dla pracodawców i pracowników spoza UE w ramach Ogólnopolskich Targów Pracy w Kielcach – nieodpłatne konsultacje z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, Kielce, 16.04.2019
  • organizacja dyskusji „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach Baltic Business Forum, Świnoujście, 10.04.2019
  • organizacja warsztatu dot. zatrudnienia cudzoziemców, wspólnie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Warszawa, 27.03.2019
  • prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, Kraków, 14-15.03.2019
  • organizacja Międzynarodowego okrągłego stołu „Quo vadis, Ukraińcu?”, Ostrog, 5.03.2019
  • organizacja panelu „Dostęp cudzoziemców do rynku pracy – czynnik rozwoju gospodarczego czy forma dumpingu” oraz prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach XII Forum Europa-Ukraina, Rzeszów, 24-25.01.2019
  • organizacja konferencji prasowej „Kampania społeczna „Partnerstwo i Zatrudnienie”: zaprezentowanie dotychczasowych działań i kierunków dalszego rozwoju w kontekście zmian oraz regulacji, warunkujących udział cudzoziemców w polskim rynku pracy”, Warszawa, 21.11.2018
  • współprowadzenie warsztatów pt. „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” organizowanych przez Fundację Refugee.pl oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (16 szkół w całej Polsce, ok. 600 uczniów, czerwiec-grudzień 2018)
  • organizacja konferencji „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy”, Kijów, 12.09.2018

REKLAMA

Jesteśmy inicjatorem projektu badawczego „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”, partnerem badań ankietowych „Poczucie bezpieczeństwa wśród cudzoziemców w Polsce” oraz „Wyzwania związane z zatrudnianiem migrantów - perspektywa pracodawcy” organizowanych przez IOM – Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest stałym członkiem grupy roboczej dla sektora biznesu w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji ds. wspólnego wypracowania rozwiązań w środowisku międzysektorowym. Grupa robocza została powołana przez IOM, wraz z Business Center Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Global Compact Network Poland. Ponadto PUIG uczestniczy w grupie roboczej Urzędu Miasta Łódź w sprawie wypracowania miejskiej polityki wsparcia cudzoziemców.

Kolejnym krokiem w celu informowania ukraińskich migrantów w Polsce o instytucjach, świadczących pomoc w przypadku nieprzestrzegania prawa pracy, jest przygotowanie i dystrybuowanie ulotki informacyjnej w języku ukraińskim z ważnymi numerami telefonów – infolinia PIP, Straż Graniczna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej itd.

Te i inne działania podjęte przez naszą Izbę w ramach kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” są opisane na stronie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz stronie facebookowej kampanii, a także na bieżąco dystrybuowane do partnerskich organizacji kampanii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    REKLAMA

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    REKLAMA

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    REKLAMA