| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS

Przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS

Ubezpieczeni w KRUS będą mieli pięcioletni okres przejściowy na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Takie zmiany przewiduje skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy emerytalnej.

Rząd chce przyznać ubezpieczonym w KRUS prawo do pięcioletniego okresu ochronnego umożliwiającego im przechodzenie na wcześniejsze świadczenia na obecnych zasadach. Takiej możliwości nie będą mieli inni pracownicy i przedsiębiorcy.

Rząd zapowiada zrównanie wieku emerytalnego. Od przyszłego roku co cztery miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o miesiąc.

W efekcie zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają pracować do 67. roku życia. Dłużej aktywne zawodowo będą także osoby urodzone w 1948 roku, którym reforma emerytalna z 1999 roku gwarantowała możliwość przejścia na emeryturę na starych zasadach.

Jednak ze skierowanego do konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w tym rozwiązaniu jest wyłom stworzony specjalnie dla rolników. Dla tej grupy zawodowej przygotowano 5-letni okres przejściowy.

Będzie on obowiązywać do końca grudnia 2017 roku. W efekcie jego wprowadzenia, podobnie jak obecnie, prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej będzie mieć rolnik po osiągnięciu 55 lat życia (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).

Osoba ta musi jednak być ubezpieczona przez co najmniej 30 lat i zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, czyli sprzedać lub przekazać swoje gospodarstwo na przykład dzieciom.

Związkowcy wskazują, że w praktyce oznacza to, że osoby, które nie spełnią warunków do uzyskania wcześniejszej emerytury do końca 2017 roku, od 2018 roku zostaną objęte nowym systemem. Tym samym będą mogły zakończyć aktywność zawodową w takim samym wieku jak pozostali pracownicy.

Na przykład aby przejść na emeryturę w 2018 roku, kobiety będą musiały mieć ukończone 61 lat i 5 miesięcy.

Rządowy projekt tworzy także specjalne rozwiązania dla rolników pobierających unijne renty strukturalne. Zakłada bowiem, że osoby te będą mogły podbierać świadczenie do czasu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego dla ich rocznika.

O takie świadczenie mogły się ubiegać 55-letnie kobiety oraz mężczyźni mający ukończone 60 lat. Może to oznaczać, że panie, które zrezygnowały z prowadzenia gospodarstwa rolnego, będą takie świadczenie pobierać od 6 do 8 miesięcy dłużej niż obecnie.

Natomiast mężczyźni będą je otrzymać od 7 do 8 miesięcy dłużej. Długość wypłaty renty strukturalnej będzie bowiem zależeć od daty urodzenie zainteresowanego.

Etap legislacyjny

Konsultacje społeczne

Pełny tekst: Rząd chce przyznać ubezpieczonym w KRUS specjalne przywileje emerytalne

Zobacz również serwis: Emerytury

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK