| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało propozycje zmian systemu rentowego służb mundurowych. Zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie.

Fundusz na aktywizację zawodową oraz prewencję rentową

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązania zakładają ponadto, że kwota odpowiadająca połowie środków z funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów, stanowiąca 0,25% planowanego rocznego budżetu na wypłaty emerytur i rent, będzie przeznaczana na aktywizację zawodową, prewencję rentową oraz inne formy pomocy dla funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Aktywizacja zawodowa obejmować będzie doradztwo zawodowe, przekwalifikowanie, pośrednictwo pracy i odbywanie praktyk zawodowych. Środki będą przeznaczane na finansowanie w całości lub w części studiów wyższych i podyplomowych, a także kursów zawodowych. W pierwszej kolejności do pomocy uprawnieni będą funkcjonariusze odchodzący ze służby z przyczyn od nich niezależnych, którzy jednocześnie nie nabyli prawa do emerytury.

Zgodnie z propozycjami ministerstwa środki na prewencję rentową komisje lekarskie przeznaczą na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację. Do otrzymywania tych świadczeń uprawnieni będą funkcjonariusze, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, jednakże nie powoduje niezdolności do pełnienia służby.

Nowy model funkcjonowania komisji lekarskich

Ponadto nowelizacja przygotowana przez ministerstwo zakłada wprowadzenie dla wszystkich służb podległych MSW jednolitego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego. Stanowić go będą Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz wojewódzkie komisje lekarskie. Nowa struktura orzecznictwa oznacza zmianę modelu odwoławczego komisji lekarskich. System dwuinstancyjny zastąpi obecnie funkcjonujący trójinstancyjny system odwoławczy.

Centralna Komisja Lekarska będzie się składać z trzech lekarzy i do jej zadań będzie należało m.in. rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wojewódzkich komisji lekarskich oraz nadzór nad ich merytoryczną działalnością. Wojewódzka komisja lekarska będzie natomiast m.in. orzekała o zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów oraz funkcjonariuszy do służby, inwalidztwie i jego związku ze służbą, o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także kontrolowała będzie zasadność zwolnień lekarskich.

Komisje na zlecenie będą orzekały także w sprawach funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Odrębny system orzecznictwa pozostanie dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK