| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Kasy fiskalne w 2013 r.

Kasy fiskalne w 2013 r.

Ministerstwo Finansów powoli chce likwidować zwolnienia od stosowania kas fiskalnych. Na początku obniża limity.

Ministerstwo Finansów będzie odchodziło od zwolnień ze stosowania kas fiskalnych.

Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych w prowadzonej działalności gospodarczej to wyjątki, których liczba sukcesywnie maleje. Nie ma wiarygodnego sposobu, który pozwalałby na obliczenie strat, jakie przynosi budżetowi państwa szara strefa - mówi Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Ministerstwo Finansów zamierza zmniejszyć do 20 tys. zł limit dla prowadzenia kasy fiskalnej w przypadku podatników kontynuujących działalność. Z czego wynika ta propozycja?

Prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny. Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast minister finansów upoważniony został jedynie do wprowadzenia na okres przejściowy zwolnień od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas dla niektórych grup podatników oraz niektórych czynności. Najnowszy projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących między innymi zawęża zakres zwolnień podmiotowych. Robi to przez obniżenie kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia z 40 tys. zł do 20 tys. zł dla podatników kontynuujących działalność. Nasza propozycja wynika z koncepcji systematycznego i stopniowego ograniczania odstępstw od docelowego rozwiązania przyjętego w ustawie o podatku od towarów i usług, jakim jest powszechny charakter prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych.

Pełny tekst: Ministerstwo Finansów będzie odchodziło od zwolnień ze stosowania kas fiskalnych

Polecamy serwis: Kasy fiskalne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK