| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zmiana ustawy o dokumentach paszportowych

Zmiana ustawy o dokumentach paszportowych

Od 11 sierpnia 2012 r. zmieniły się warunki oraz tryb wydawania paszportów dzieciom, które nie ukończyły piątego roku życia.

W dniu 11 sierpnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 798; dalej „Nowelizacja”), regulująca nowe zasady, warunki oraz tryb wydawania paszportów dzieciom, które nie ukończyły piątego roku życia.

Cel Nowelizacji

Zasadniczym celem Nowelizacji, jest zmiana obecnie obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi okres ważności paszportów, wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia, wynosi 12 miesięcy od daty jego wydania. Mimo że regulacje w takim brzmieniu obowiązują jedynie od 2010 roku, to w praktyce ze względu na bardzo krótki okres ważności paszportów wydawanych dzieciom do lat pięciu, okazały się niezwykle uciążliwe dla osób podróżujących z małymi dziećmi i z tego względu szeroko krytykowane. Nowelizacja, poprzez wprowadzenie nowych zasad, trybu oraz warunków wydawania paszportów najmłodszym dzieciom ma zapobiec trudnym sytuacjom, z którymi obecnie muszą zmagać się rodzice lub opiekunowie takich dzieci.

W uzasadnieniu projektu Nowelizacji wskazane zostało m. in., że przepisy wewnętrzne wielu państw nakładają na obcokrajowców obowiązek, aby w chwili wjazdu na ich terytorium paszport cudzoziemca ważny był jeszcze przez minimum sześć miesięcy, a w przypadku niektórych państw nawet 12 miesięcy. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi, krótki okres ważności paszportów dzieci doprowadzał do sytuacji, w której konieczne stawało się wyrobienie paszportu dziecku nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Wprowadzone zmiany

Wychodząc naprzeciw powyższym trudnościom, wprowadzenie Nowelizacji ma zapobiec dalszemu ograniczaniu możliwości opuszczania granic Polski przez dzieci poniżej piątego roku życia, które naruszało konstytucyjną zasadę równości obywatelskich.

Kolejną bardzo istotną zmianą, wprowadzoną przez Nowelizację będzie uchylenie przepisu, zgodnie z którym podczas składania wniosku paszportowego wymagana jest obecność małoletniego w urzędzie. W praktyce spełnienie tego obowiązku było niezwykle uciążliwe dla rodziców i opiekunów dzieci.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Podsumowanie

Podsumowując, wejście w życie Nowelizacji, będzie wiązało się usunięciem niektórych przepisów znacznie utrudniających rodzicom lub opiekunom podróżowanie z małymi dziećmi. W chwili obecnej najistotniejsze wydaje się wydłużenie okresu ważności paszportów wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia do 5 lat. Pozostaje mieć nadzieję, że polski ustawodawca, nowelizując poszczególne przepisy prawne, będzie w dalszym ciągu zmierzał do ułatwienia życia obywatelom.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK