REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.  /Fot. Fotolia
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Wzorem ubiegłych lat, także w tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości organizowało Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (25 lutego - 2 marca 2013 r.).

REKLAMA

W organizację obchodów aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, a także Komenda Główna Straży Granicznej.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - w Ośrodkach Pomocy na rzecz Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - zostało udzielonych 2136 porad prawnych i psychologicznych

Działające w poszczególnych województwach Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przekazały informację dotyczącą działań podjętych przez nie w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

  • województwo dolnośląskie

Dyżury pełnione były całodobowo w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy „Akson” we Wrocławiu (ul. Komorowskiego 31), dyżury specjalistów odbyły się również w Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Psie Pole (ul. Podwale 28). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 30 porad psychologicznych i prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • województwo kujawsko-pomorskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia „Azyl” na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy w Toruniu (ul. Brzozowa 9). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 86 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo lubelskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” (ul. Bernardyńska 5) oraz w filiach Ośrodka w Puławach oraz Chełmie. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 159 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo lubuskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze (Pl. Matejki 3A). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 101 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie, znęcanie, rozpowszechnianie danych osobowych przez Internet bez wiedzy, jak również nękanie (stalking).

  • województwo łódzkie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych „Wszyscy razem - In Corpore” w Łodzi (ul. Franciszkańska 15) w Ośrodku w Zgierzu i Pabianicach. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 210 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo małopolskie 

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS w Krakowie (ul. Komorowskiego 12), w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Filia w Nowym Sączu (ul. Śniadeckich 10 A), Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach (ul. Jagiellońska 4), Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej (ul. Mickiewicza 31) oraz w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy w Tarnowie (ul. Szarych Szeregów 1). W czasie obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach 25 marca – 2 marca 2013 r. w siedzibie Ośrodka interdyscyplinarne dyżury pełniło łącznie 73 specjalistów, w tym prawnicy, reprezentujący różne grupy zawodowe: adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy, prokuratorzy, asystenci sędziego, komornicy sądowi, a także kuratorzy zawodowi, funkcjonariusze Policji, pracownicy socjalni psychologowie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Łącznie w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krakowie w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem udzielono 165 porad.

  • województwo mazowieckie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Ogólnopolskie Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” w Warszawie (ul. Korotyńskiego 13). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem konsultacji udzielali prokuratorzy, aplikanci adwokaccy, radcowie prawni, adwokaci, prawnicy, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zostało udzielonych łącznie 154  porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo opolskie

Dyżury pełnione były w siedzibie Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w punkcie przy ulicy Katowickiej 39/320. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 48 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego oraz prawa karnego.

  • województwo podkarpackie

Dyżury były pełnione w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont” w Rzeszowie (ul. Leszczyńskiego 3), w Urzędzie Miejskim w Boguchwale (ul. Doktora Tkaczowa 134) oraz w  Urzędzie Gminy w Krasne (ul. Krasne 121). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 116 porad psychologicznych i prawnych (kontakt osobisty 92, kontakt telefoniczny 21, kontakt e-mail 3).

  • województwo podlaskie

Oprócz dyżurów pełnionych w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej „PRYZMAT” w Suwałkach (ul. Noniewicza 91) dodatkowe dyżury były pełnione w filii Ośrodka w Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniu Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym w Łomży oraz Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie i Dzieciom „Szansa” w Białymstoku. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały łącznie udzielonych 121 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo pomorskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku (Pl. ks. Gustkowicza 13), jak również w Punkcie Interwencji Kryzysowej PCK w Starogardzie Gdańskim, Punkcie Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie, Prokuraturze Okręgowej Gdańsku oraz Poradni Rodzinnej Centrum Interwencji Kryzysowej. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 154 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo śląskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Śląska Fundacja Błękitny Krzyż w Bielsku Białej (ul. Bystrzańskiej 20). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 215 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie i inne przestępstwa przeciwko rodzinie.

  • województwo świętokrzyskie

REKLAMA

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej w Kielcach (ul. Urzędnicza 7b) przez prokuratora, adwokatów, radców prawnych, komorników, kuratorów, policjantów, psychologów, pedagogów. W tym czasie udzielono 281 porad (w tym 191 osobiście, 83 telefonicznie,  7 elektronicznie).

Dominującym problemem zgłaszanym przez klientów była przemoc w rodzinie, uzależnienia bliskiej osoby, eksmisje oraz rozwody. Ponadto wiele osób zgłaszało problemy z uregulowaniem widzeń z dziećmi.

  • województwo warmińsko-mazurskie

Oprócz dyżurów w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu (ul. Franciszka Stefczyka 7-8/6,6a), dodatkowe dyżury specjalistów odbyły się w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu, Prokuraturze Rejonowej w Elblągu, Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie oraz w Prokuraturach Rejonowych w Bartoszycach, Biskupcu, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Piszu, Szczytnie, Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. PCPR w Bartoszycach, PCPR w Ełku, PCPR w Kolnie, PCPR w Elblągu, PCPR w Nowym Mieście Lubawskim, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 97 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo wielkopolskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie (Osiedle Orła Białego 20). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 56 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przestępstwa gospodarcze, konflikty sąsiedzkie oraz konflikty rodzinne, jak również błędy w sztuce lekarskiej.

  • województwo zachodniopomorskie

REKLAMA

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” w Szczecinie (ul. Energetyków 10). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały łącznie udzielone 143 porady psychologiczne i prawne. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie oraz przestępstwa przeciwko mieniu.

Podsumowując powyższe informacje należy stwierdzić, że kolejne obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem były dobrą okazją dla pokrzywdzonych do uzyskania w krótkim czasie kompleksowej pomocy.

Skutecznym rozwiązaniem okazało się włączenie w obchody przedstawicieli różnych zawodów, z którymi mają do czynienia pokrzywdzeni, w związku z popełnieniem na ich szkodę przestępstwa.

Zgłaszane przez pokrzywdzonych problemy i pytania pozwolą na takie ukierunkowanie działań podejmowanych na ich rzecz przez Ministerstwo Sprawiedliwości, by pomoc była bardziej dostępna, kompletna i skuteczna.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

REKLAMA

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

REKLAMA

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

REKLAMA