| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Deregulacja w Sejmie

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

W drugim czytaniu posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Zaproponowane zmiany to pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Zgodnie z projektem całościową lub częściową deregulacją byłoby objętych 50 zawodów. Otwarciu mają podlegać m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, syndyka, urzędnika sądowego i prokuratury, detektywa, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Deregulacja ma objąć też profesje: trenera klasy drugiej, pierwszej i mistrzowskiej, instruktora sportu, przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Uwolnione miałyby być również zawody: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 listopada 2012 r. Następnie projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, która 7 marca 2013 r. przyjęła go z poprawkami, dotyczącymi m.in. zniesienia asesury notarialnej i wprowadzenia instytucji zastępcy notarialnego. Komisja wydłużyła ponadto aplikację notarialną z 2,5 do 3,5 lat oraz zwiększyła - z 50 do 70 - liczbę projektów aktów notarialnych, które aplikant musi sporządzić w czasie aplikacji.

Zaproponowano także usprawnienie nadzoru nad komornikami dzięki możliwości przeprowadzenia kontroli w każdym czasie, w razie potrzeby. Komisja wprowadziła również procedurę skreślenia aplikantów komorniczych z listy oraz odwoływania asesorów komorniczych i komorników z zajmowanych stanowisk. W sprawozdaniu komisji zamieszczono także wnioski mniejszości. Sprawozdawcą komisji był poseł Adam Szejnfeld. W związku ze zgłoszeniem podczas drugiego czytania 82 poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu został on ponownie skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Deregulacja obejmie zawody prawnicze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK