| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Ulga internetowa w 2014 roku nie dla wszystkich

Ulga internetowa w 2014 roku nie dla wszystkich

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa, tylko dwuletnia ulga internetowa. Podatnicy skorzystają z niej, dopiero rozliczając się za ten rok, a więc w zeznaniach składanych do 30 kwietnia 2014 r. – i to nie wszyscy.

Być może dopiero sądy rozstrzygną, czy obowiązujące nowe brzmienie przepisów pozwala podatnikom tylko raz odliczyć w PIT wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu, czy też mogą tak postępować wielokrotnie. Pod warunkiem, że zachowują pewne odstępy czasu.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa, tylko dwuletnia ulga internetowa. Podatnicy skorzystają z niej, dopiero rozliczając się za ten rok, a więc w zeznaniach składanych do 30 kwietnia 2014 r. – i to nie wszyscy. Zgodnie z uzasadnieniem do tych zmian z preferencji będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej nie odliczały wydatków na internet, oraz podatnicy, którzy pierwszy raz zrobili to w zeznaniu za 2012 r. Czy można jednak odczytać przepis w ten sposób, że po roku przerwy z ulgi będzie można znowu korzystać przez dwa lata? Część ekspertów twierdzi, że tak.

Sporny przepis o „okresie poprzedzającym”

Zgodnie z art. 26 ust. 6h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) podatnik może uwzględnić w rozliczeniach ulgę internetową tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych – jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z niej.

Jak mówi Dominik Szczygieł, doradca podatkowy i radca prawny w MSDS Legal, przepis można interpretować dwojako, w zależności od sposobu rozumienia pojęcia „okres poprzedzający”.

Jeżeli przyjmiemy, że okres poprzedzający to wszystkie lata przed rokiem, za który chcemy ulgę potrącić, to rzeczywiście będzie można z niej korzystać tylko raz. Jeżeli zaś przyjmiemy, że to tylko rok podatkowy, to wówczas wystarczyłby rok przerwy, aby ponownie korzystać z preferencji przez dwa kolejne lata.
Argumenty za odliczeniem tylko raz

– Osobiście skłaniam się do pierwszej wersji. Odliczenie wydatków na internet powinno przysługiwać wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe i to tylko tym, którzy w ogóle do tej pory z niego nie korzystali – wskazuje Dominik Szczygieł.

Podobnie twierdzą Jacek Budziszewski, doradca podatkowy i dyrektor Działu Audytu Podatkowego, oraz Anna Żarkowska, doradca podatkowy i dyrektor Biura Obsługi Polisy Podatkowej w Instytucie Studiów Podatkowych.

– Przepis wyraźnie stanowi o okresie poprzedzającym, a nie tylko roku poprzedzającym rok, za który podatnik korzysta z ulgi – argumentują eksperci instytutu.

Takie stanowisko zajmuje też Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG.

Pełny tekst: Nowa ulga internetowa w PIT (nie)tylko do jednokrotnego użytku

Zobacz również: Ulga internetowa 2013

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »