REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

TK o badaniu legalności wyboru sędziów przez ETPC

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Sprawy frankowe - rozstrzygnięcia, statystyki

W tym roku do sądów trafia rekordowa liczba spraw frankowych. Ponad 90 procent takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.

Pytania prejudycjalne - wyrok TSUE

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej krajowy sąd najwyższy nie może zabronić sądom niższej instancji zadawania pytań prejudycjalnych.

Leasing zwrotny - UOKiK bada fikcyjne umowy

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają skargi konsumentów, którzy zamiast umowy pożyczki, nieświadomie podpisali umowę leasingu zwrotnego sprzętu AGD,

REKLAMA

Czy konsumenci poznają szczegóły planowanych podwyżek cen energii?

Ministerstwo Klimatu chce, aby konsumenci poznali szczegóły planowanych podwyżek cen energii. Przygotowało projekt rozporządzenia.

Obywatelski projekt zaostrzający przepisy aborcyjne w Sejmie

Obywatelski projekt zaostrzający przepisy dotyczące aborcji został złożony w Sejmie pod koniec października. Pierwsze czytanie zaplanowano na 1-2 grudnia.

Na Black Friday czeka prawie 2/3 polskich konsumentów

Na okazje podczas Black Friday zamierza w tym roku polować 2/3 Polaków. O czym warto pamiętać podczas zakupów?

Prawo UE a polski system delegowania sędziów - TSUE

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, iż prawo UE stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi delegowania sędziów.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej wpłynął do Sejmu. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym.

Reforma sądów powszechnych - założenia projektów ustaw

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało założenia projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych.

Czy palenie papierosów na balkonie narusza dobra osobiste sąsiadów?

Osoby niepalące nierzadko źle znoszą przebywanie w miejscu, w którym bardzo odczuwalny jest dym tytoniowy. Ponadto notoryczne przebywanie w takim środowisku może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia biernego palacza. Zwykle gdy ktoś pali w naszym otoczeniu, na przykład na ulicy, mamy możliwość przemieszczenia się, tak by znaleźć się poza zasięgiem dymu tytoniowego. Czasami jednak zdarza się, że problemem jest sąsiad z mieszkania obok, który pali papierosy na balkonie, przez co dym papierosowy przedostaje się do naszego mieszkania. Jeżeli sąsiad pali bardzo dużo, może to być dla nas uciążliwe. Czasem wystarczy porozmawiać z taką osobą i poprosić o zmianę zachowania, jednak jeśli nie przyniesie to skutku, możemy poszukać prawnych możliwości rozwiązania problemu.

Wykluczenie ławników w czasie pandemii - pytanie do TK

Jeden z sądów skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o wykluczenie ławników z rozpraw w sądach pracy w czasie pandemii.

Zmiana ustawy o cudzoziemcach - dłuższe zatrudnienie, krótsze oczekiwania na zezwolenia, otwarta droga do awansów

Zmiana ustawy o cudzoziemcach. Proponowana przez MSWiA nowelizacja obowiązującej od 2013 roku Ustawy o cudzoziemcach niewątpliwie jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na polskim rynku pracy oraz postpandemicznych rynkach światowych. Jej główne założenia dotyczą zarówno wydawania pierwszych dokumentów, jak i procedury przedłużenia zezwoleń pobytowych oraz na pracę cudzoziemców. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 października i z końcem tego samego miesiąca wpłynął do Sejmu.

Zakaz aborcji w Polsce - czy zagraża życiu i zdrowiu kobiet? [PODCAST]

Zakaz aborcji w Polsce - co stanowi ustawa w 2021 r.? Czy lekarze słusznie obawiają się odpowiedzialności karnej za dokonanie aborcji w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osoby w ciąży?

Propozycje RPD do projektu reformy pieczy zastępczej

Rzecznik Praw Dziecka przedstawił propozycje do projektu reformy pieczy zastępczej. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie bonu medycznego.

ETPCz orzekł w sprawie skargi złożonej przez dwoje polskich sędziów

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, iż Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

Zaniżone odszkodowanie - skarga nadzwyczajna RF

Rzecznik Finansowy składa skargę nadzwyczajną w sprawie zaniżenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Pytania do TK o kwestionowanie uchwał KRS dotyczących sędziów

Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniami ws. konstytucyjności m.in. przepisów europejskich w zakresie, w jakim dopuszczają, aby sąd mógł kwestionować skuteczność uchwały KRS przedstawiającej kandydata na sędziego - poinformowano w czwartek na stronie SN.

Sędziowie pokoju. Prezydent zaprezentował projekty ustaw

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował projekty ustaw w sprawie sędziów pokoju. Jakimi sprawami będą zajmowały się nowe sądy?

Bon turystyczny - termin na dokonanie płatności przedłużony

Termin na dokonywanie płatności za pomocą bonu turystycznego zostanie przedłużony. Tak zdecydowała Rada Ministrów. Do kiedy będzie ważny bon?

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy podpisana

Prezydent podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Przepisy te określają zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE.

Black Friday 2021 - jakie obniżki cen?

Black Friday 2021 - obniżki cen. Najwięcej sprzedawców planuje w swoich sklepach obniżki cen do 30 proc. - wynika z badania przeprowadzonego z okazji Black Friday. Ponad połowa przedsiębiorców zamierza oferować promocje w dniach 26–29 listopada, a nie wyłącznie w piątek.

Centralna wyszukiwarka pomoże w znalezieniu cmentarzy

Centralna wyszukiwarka ma pomóc w znalezieniu cmentarzy, miejsc pochówków, informacji na temat grobów oraz osób pochowanych.

Ubezpieczenie domu – jakie mam obowiązki jako ubezpieczony?

Zawarcie umowy ubezpieczenia domu to rozsądne rozwiązanie. Dzięki takiej ochronie zabezpieczamy się na wypadek wystąpienia wielu ryzyk, takich jak choćby zalanie, pożar czy kradzież z włamaniem.

„Nowoczesne Więziennictwo” - MS zapowiada program reform

Program reform „Nowoczesne Więziennictwo” zakłada m.in. rozszerzenie pracy więźniów czy likwidację niektórych przywilejów skazanych. Co się zmieni?

Kary za brak maseczek - więcej mandatów?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada politykę wystawiania mandatów za brak maseczek. Co ze zwróceniem uwagi czy upomnieniem?

TSUE zdecydował o karze dla Polski dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, iż Polska musi zapłacić Komisji Europejskiej karę 1 mln euro dziennie.

Ustawa o obronie ojczyzny - zaprezentowano założenia projektu

Założenia projektu nowej ustawy "o obronie ojczyzny" zaprezentowali wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak. O potrzebie uchwalenia nowych przepisów mówił premier Mateusz Morawiecki.

W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"

Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?

Stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do biletów na stoki narciarskie.

Zakaz eksmisji w czasie COVID-19 do zmiany

O zmianę prawa o eksmisji z lokalu w czasie COVID-19 wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o rozpoczęciu prac legislacyjnych.

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana

Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Rezolucja PE w sprawie wyroku TK

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co znalazło się w tym dokumencie?

Wnioski o ochronę międzynarodową - MSWiA odpowiada RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową w strefie przygranicznej to naruszenie prawa. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?

Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.

Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie

Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.

300 plus - coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Wniosek o wypłatę 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Do kiedy należy dopełnić formalności?

Spłaszczenie struktury sądów - reforma wymiaru sprawiedliwości

Spłaszczenie struktury sądów zakłada reforma wymiaru sprawiedliwości. Na czym miałyby polegać zmiany?

500 plus - ZUS przyjmie wniosek online

Wniosek o "500 plus" złożymy tylko online, a obsługą programu zajmie się ZUS. Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Wszystkich Świętych 2021 - co z cmentarzami?

We Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada 2021 r. cmentarze będą otwarte. Tak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - pytania i odpowiedzi MRiPS

Rodzinny kapitał opiekuńczy - pytania i odpowiedzi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Podwyżka 500 plus? Powodem inflacja

Podwyżka 500 plus? Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu a prawo UE

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu. Państwo członkowskie UE może zobowiązać swoich obywateli, pod groźbą kary, do posiadania przy sobie ważnego dowodu tożsamości lub paszportu, gdy podróżują do innego państwa członkowskiego, niezależnie od używanego środka transportu i trasy. O ile prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by nałożona sankcja miała charakter karny, o tyle stoi ono na przeszkodzie sankcjom nieproporcjonalnym, takim jak grzywna wynosząca 20% średniego miesięcznego dochodu netto sprawcy. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 6 października 2021 r.

Oszustwo „na rachmistrza” nadal realnym zagrożeniem

Oszustwo „na rachmistrza” jest realnym zagrożeniem nawet po zakończeniu Narodowego Spisu Powszechnego. Na czym polega?

Prawo krajowe a unijne - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją.

Obostrzenia - maseczki i dystans

Obostrzenia nadal obowiązują. Maseczki nie trzeba nosić na świeżym powietrzu. Inaczej jest jednak w przypadku np. kin czy autobusów.

TSUE o przeniesieniu sędziego bez jego zgody do innego sądu

TSUE uznał, iż przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub wydziału może naruszać zasadę niezawisłości.

Symbole narodowe - planowane zmiany

Symbole narodowe czekają zmiany. Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zakłada m.in. zamianę zwrotek hymnu Polski.

1 listopada 2021 – cmentarze otwarte?

1 listopada 2021 r. cmentarze będą otwarte? O rekomendacje był pytany minister zdrowia Adam Niedzielski.

Emerytury stażowe - co z projektem "Solidarności"?

Emerytury stażowe znalazły się w projekcie przygotowanym przez "Solidarność". Do rozwiązań tych odniósł się wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

REKLAMA