REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX mogą złożyć pozew zbiorowy na gruncie prawa polskiego?

FTX Crypto Exchange

To jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. W styczniu 2022 roku wyceniono ją na 32 mld dolarów. Jednak w dość szybkim czasie znacznie straciła na swojej wartości. Jakie były tego powody?

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko zaczęło się od informacji opublikowanej 2 listopada 2022 roku  przez CoinDesk. Ujawniono w treści tego artykułu, że Alameda Research (kolejna firma założona przez założyciela FTX) jest silnie uzależniona od FTT - tokena wydawanego przez tę giełdę. Wobec tego bilansu, zdano sobie sprawę, że nie jest tak jak zakładano. Wcześniej przedstawiono FTX jako profesjonalną, bardzo zaawansowaną oraz udaną operację prowadzoną przez młodych mądrych ludzi. Po tym artykule ta opinia obróciła się w drugą stronę z niekorzyścią dla tej giełdy oraz jej zarządu.

Po opublikowaniu raportu giełda kryptowalut Binance zapowiedziała likwidację swojego holdingu FTT. To rozpoczęło spiralę spadkową z FTT i innymi kryptowalutami, gdy inwestorzy zaczęli wycofywać swoje pieniądze.

Binance 8 listopada 2022 roku zgodziła się na przejęcie FTX, ale już dzień później wycofała swoją ofertę. Ogłoszono, że powodem takiej decyzji są doniesienia prasowe dotyczące niewłaściwie zarządzanych funduszy klientów i zarzuty amerykańskiej agencji wywiadu.

10 listopada 2022 roku The Wall Street Journal poinformował, że FTX pożyczał miliardy dolarów aktywów należących do klientów firmie Alameda, aby pomóc sfinansować ryzykowne zakłady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bankructwo FTX

Założyciel FTX tego samego dnia poinformował o wstrzymaniu wszelkich wypłat klientom od poniedziałku, 7 listopada 2022.

W związku z tym 11 listopada 2022 roku FTX ogłosiło bankructwo, a założyciel FTX Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska.

Reuters donosi, że z FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów środków klientów

Natomiast The Wall Street Journal podała informację, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA badają giełdę FTX.

Władze Bahamów, państwa, w którym FTX ma siedzibę, również prowadzą postępowanie dotyczące działalności FTX

(link: https://www.facebook.com/photo/?fbid=520556993433166&set=a.374349234720610).

Obecnie na stronie giełdy wyświetla się komunikat o wstrzymaniu wszystkich wypłat oraz stanowczym odradzaniu wpłat.

Pozew zbiorowy

W tej całej sytuacji należy pamiętać o ogromnej rzeszy ludzi, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX. Jednym z możliwych rozwiązań na gruncie prawa polskiego jest złożenie pozwu zbiorowego.

Czym jest pozew zbiorowy?

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jest to pozew składany w sytuacji, gdy dochodzone roszczenia przez co najmniej 10 osób są takiego samego rodzaju oparte na tej samej albo na takiej samej podstawie faktycznej.

Wysokość tego roszczenia konkretnych osób jest różna. Najważniejsze, że podstawy tych roszczeń są takie same. Należy zgodnie z ustawą ujednolicić wysokości tych roszczeń przynajmniej w grupach liczących co najmniej 2 osoby.

Zachętą do wspólnej obrony interesów w drodze powództwa grupowego jest przede wszystkim „taniość” postępowania z uwagi na niższą opłatę sądową wynoszącą 2 % wartości przedmiotu sporu oraz proporcjonalny rozdział kosztów na liczbę osób w grupie a także wspólne postępowanie dowodowe.

Taką sprawą zajmuje się skład aż trzech sędziów zawodowych sądu okręgowego, co uwidocznia powagę takiej sprawy.

Powództwo w takiej sprawie wytacza reprezentant grupy, który prowadzi to postępowanie w imieniu własnym w interesie całej grupy.

REKLAMA

Każdy członek grupy jest zobowiązany sporządzić oświadczenie o przystąpieniu do grupy, w którego treści określa swoje żądania oraz okoliczności je uzasadniające, przynależność do grupy, a także przedstawia on dowody. Wykaz osób, które przystąpiły do grupy, sporządza powód i przedstawia sądowi, dołączając oświadczenia o przystąpieniu do grupy. Z chwilą przedstawienia sądowi oświadczenia o przystąpieniu do grupy między członkiem grupy oraz pozwanym powstaje skutek sprawy w toku, co do roszczenia objętego postępowaniem grupowym.

Na wniosek więcej niż połowy członków grupy sąd może dokonać zmiany reprezentanta grupy. Wniosek powinien wskazywać proponowanego reprezentanta grupy oraz zawierać jego oświadczenie o wyrażeniu zgody na bycie reprezentantem.

Odpowiednikiem pozwu zbiorowego w amerykańskim prawie jest class-action lawsuit.

Jest to rodzaj pozwu uregulowany przez Federal Rules of Civil Procedure. Sprawy w sądach federalnych mogą być rozpatrywane jako pozwy zbiorowe tylko wtedy, gdy sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy i jeżeli sprawa spełnia określone kryteria.

Również w tej procedurze występuje reprezentant grupy jako „główny powód” (the class representative). Taka osoba musi być zatwierdzona przez sąd, aby kontynuować postępowanie jako grupowe.

Zazwyczaj takie pozwy składa się przede wszystkim w sądach stanowych (state court) a nie w federalnych (federal court). Jednak strona pozwana ma możliwość zmiany sądu na federalny.

Aby sprawa została rozpatrzona jako pozew zbiorowy i wiązała prawnie nieobecnych członków grupy, sąd musi zatwierdzić powstałą grupę zgodnie z Regułą 23 na wniosek strony, która chce postępować grupowo.

Ważne dla grupy są kryteria liczebności, wspólności, typowości i adekwatności.

Liczebność odnosi się do liczby osób w klasie. Aby uzyskać zatwierdzenie przez sąd, grupa musi mieć wystarczającą liczbę członków.

Dla kryterium wspólności ważne są wspólna kwestia prawna i faktyczna, taka, że ustalenie jej prawdziwości lub fałszywości rozwiąże za jednym zamachem kwestię, która ma kluczowe znaczenie dla ważności każdego z roszczeń.

Wymóg typowości gwarantuje, że roszczenia lub argumenty obrony wymienionego powoda są typowe dla wszystkich innych w grupie.

Wymóg adekwatności stanowi, że wskazany powód musi rzetelnie i odpowiednio reprezentować interesy nieobecnych członków grupy.

Kancelaria KIEŁTYKA GŁADKOWSKI świadczy pomoc w złożeniu takiego pozwu, reprezentuje interesy swoich klientów, czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania grupowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA