| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Pomimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego gminy nadal będą toczyć walkę o skuteczniejszą egzekucję alimentów.

W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. nie można odbierać dłużnikowi prawa jazdy za uchylanie się od łożenia na dziecko.
Trybunał orzekł, że art. 5 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej jest niezgodny z Konstytucją. Przepis ten dawał uprawnienia starostom do wydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym.

Gdy rodzic uporczywie nie płaci alimentów, to dziecko nie pozostaje bez środków do życia. Środki na utrzymanie przekazuje Fundusz Alimentacyjny, którego uchylający się od obowiązku alimentacji staje się dłużnikiem.
Obecnie „odzyskiwanie” środków od dłużników alimentacyjnych kuleje i zachodzi obawa, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie jeszcze gorzej.
Gminy wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej chcą zmienić przepisy w zakresie odbierania prawa jazdy tak, aby były zgodne z Konstytucją.
Ponadto dłużnik alimentacyjny może trafić na specjalną listę dłużników, która uniemożliwi mu zaciąganie zobowiązań (np. kredyt lub zakupy na raty). Niewykluczone, że wkrótce gminy zaczną dochodzić zaległości alimentacyjnych nie tylko od samego dłużnika, ale także od jego najbliższych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK