| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu 2014 r.

Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu 2014 r.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sprzedaż detaliczna w kwietniu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 8, 4 proc.

Motorem napędowym naszej gospodarki w 2014 roku będzie spożycie prywatne. Świadczą o tym dane dotyczące sprzedaży detalicznej w ciągu 4. miesięcy 2014 roku. Jej wzrost w kwietniu o 8,4 proc., nawet uwzględniając, że fakt, iż mieliśmy w tym miesiącu Święta Wielkanocne, a także to, że baza z analogicznego miesiąca ubiegłego roku była niska, należy uznać za bardzo wysoki - mówi dr Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Zadaj pytanie na Forum

Wzrost sprzedaży detalicznej w poszczególnych sektorach

1.) Paliwa i produkty spożywcze. Warto odnotować, że poza paliwami, których sprzedaż tak w cenach bieżących, jak i w cenach stałych od wielu miesięcy spada, solidnie przyspieszyła sprzedaż wszystkich pozostałych produktów. Gospodarstwa domowe ciągle chętnie robią zakupy w niewyspecjalizowanych sklepach. Jednak wyraźnie zwiększa się ich zainteresowanie zakupami żywności i napojów poza super- i hipermarketami, gdzie sprzedaż detaliczna wzrastała w kwietniu wolniej niż w normalnych sklepach.

2.) Samochody. Dynamicznie zwiększyła się też sprzedaż samochodów. W pierwszym kwartale napędzana była ona korzystnymi przepisami podatkowymi (VAT). Ale i w kwietniu, mimo wygaśnięcia tych przepisów, utrzymała się wysoka dynamika sprzedaży samochodów. A to oznacza, że gospodarstwa domowe zdecydowanie wracają do zakupów także tej grupy towarów.

3.) Odzież oraz sprzęt RTV/ AGD. Ciągle rośnie również sprzedaż odzieży i obuwia, a także, w nieco mniejszym stopniu, mebli, RTV i AGD.

Tak dobre wyniki sprzedaży detalicznej w kwietniu zapowiadają, że w drugim kwartale 2014 roku wzrost PKB może być wyższy niż w pierwszym kwartale, kiedy wyniósł 3,3 proc.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK