| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych to jedno z głównych zadań stojących przed UE wskazane w rezolucji przyjętej 17 lipca 2014 roku. Jako lepsze metody walki z bezrobociem wśród ludzi młodych zaproponowano wspólne minimalne standardy zatrudniania stażystów oraz przyzwoite płace. W UE ponad 5 mln młodych ludzi pozostaje bez pracy.

Zrównoważony wzrost gospodarczy nie jest możliwy bez zmniejszenia nierówności, stwierdzono w tekście, który został przyjęty 502 głosami za, przy 112 glosach przeciw i 22 wstrzymujących się od głosu. Rezolucja ostrzega, że bezrobocie wśród młodych osiągnęło niespotykane dotąd rozmiary, średnio jest to 23% w Europie, przy wzroście do 50%, w niektórych krajach. w sumie 5,3 miliony Europejczyków poniżej 25 roku życia pozostaje bez pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Gwarancje dla ludzi młodych

Komisja Europejska powinna starannie monitorować implementację "gwarancji dla ludzi młodych", wprowadzonych w ubiegłym roku, zawierających minimalne standardy jakości staży, poziom wynagrodzenia oraz dostęp do usług ułatwiających zatrudnienie. Fundusze europejskie przeznaczone na Inicjatywę na Rzecz Zatrudnienia Ludzi Młodych, wynoszące obecnie 6 miliardów euro, również powinny zostać zwiększone, uznano w tekście. Dodatkowe środki na poziomie państw członkowskich mogłyby skoncentrować się na zniechęcaniu młodych ludzi do przerywania edukacji, promowaniu szkoleń i staży oraz przygotowaniu wszechstronnych strategii tym, którzy nie uczą się, nie uczestniczą w szkoleniach i nie pracują. Państwa członkowskie powinny korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz programu ERASMUS+, w celu fundowania projektów wspomagających przedsiębiorczość i walczących z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym, podkreślili posłowie.

Praca tymczasowa - na czym polega?

Dopasowywanie edukacji do potrzeb rynku pracy

W rezolucji podkreślono, jak ważne jest, aby młodzi ludzie zdobyli horyzontalne umiejętności, takie jak znajomość technologii informacyjnych, umiejętność przywództwa, krytyczne myślenie i znajomość języków, między innymi poprzez studiowanie zagranicą. Państwa członkowskie, biorąc pod uwagę prawdopodobne kierunki rozwoju gospodarczego, powinny stawiać na naukę, technologię, inżynierię i matematykę, w swoich programach edukacyjnych, ponieważ właśnie takich umiejętności będzie najpewniej oczekiwał rynek pracy.

Bezrobocie a jakość ofert pracy

Wreszcie posłowie wezwali państwa członkowskie do zapewnienia, że młodzi ludzie będą mieli dostęp do porządnych ofert pracy, które zapewnią im bezpieczeństwo i stabilność życiową oraz spełnią podstawowe standardy. W celu zachęcenia do tworzenia nowych miejsc pracy, rządy narodowe powinny usunąć przeszkody administracyjne dla osób samozatrudnionych, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, wprowadzić korzystną politykę podatkową oraz bardziej sprzyjający klimat dla inwestycji prywatnych.

Polecamy serwis: Prawo pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »