| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Prawne podsumowanie - sierpień 2014 r.

Prawne podsumowanie - sierpień 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących wymagań dla zabawek, wykonywania niektórych zawodów, które weszły w życie w sierpniu 2014 r., jak również precedensowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wydane po skardze kasacyjnej.

ORZECZNICTWO NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO

W dniu 27 czerwca 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny po skardze kasacyjnej wniesionej m. in. przez kancelarię wydał wyrok, w którym  stwierdził, że spadkobiercy dawnych wspólników spółki jawnej, której przedsiębiorstwo znacjonalizowano, mają własny interes prawny w żądaniu stwierdzenia nieważności orzeczenia nacjonalizacyjnego (sygn. akt I OSK 2778/12).

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że brak formalnego wykreślenia z dawnego rejestru handlowego spółki jawnej, której przedsiębiorstwo znacjonalizowano, nie może być utożsamiany z brakiem utraty przez taką spółkę bytu prawnego.

Jeśli spółka wskutek nacjonalizacji utraciła przedsiębiorstwo, które było celem jej istnienia, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jest to równoznaczne z utratą przez nią bytu prawnego.

Powyższy wyrok, uzyskany wskutek skargi kasacyjnej kancelarii ma precedensowe znaczenie. Naczelny Sąd Administracyjny odszedł bowiem od wyrażanego wcześniej, odmiennego stanowiska w tej kwestii.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Stwarza to nowe perspektywy dla roszczeń reprywatyzacyjnych. Dochodzenie stwierdzenia nieważności decyzji nacjonalizacyjnych przez samych spadkobierców wspólników spółek wpisanych do dawnego rejestru handlowego jest bowiem często prostsze, od reaktywowania takich spółek celem występowania przez same spółki w postępowaniach administracyjnych i sądowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK