| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Ulga podatkowa na dziecko 2015

Ulga podatkowa na dziecko 2015

Ulgi podatkowe, w tym ulga na dziecko, będzie obowiązywała w 2015 roku na zmienionych zasadach. Zgodnie z głównymi założeniami polityki prorodzinnej z nowych zasad wykorzystywania ulg podatkowych na dzieci będzie można skorzystać już w rozliczeniu za rok 2014.

Prezydent podpisał w poniedziałek (24 listopada 2014 roku) ustawę wprowadzającą zmiany w wykorzystaniu ulg podatkowych na dzieci. Z nowych regulacji skorzysta ponad milion polskich rodzin. To jest element ciągłej pracy, po to aby było nas więcej, aby wychowywanie było łatwiejsze. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo demograficzne czy bezpieczeństwo finansowe, ale także o powiedzenie dziękuję. Dziękuję za ten ogromny trud wychowania. Trud, z którego rodzi się i umacnia ciągle Polska. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek podczas uroczystości podpisania nowelizacji w Belwederze.

Zobacz również: Ulga na dzieci

Ulga rodzinna 2015

Nowe przepisy umożliwiają skorzystanie z ulgi rodzinom, które do tej pory - z uwagi na zbyt niskie dochody - nie mogły jej otrzymać. Została podwyższona także wysokość ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Zmienione kwoty ulgi od nowego roku podatkowego będą wynosić:

  • 1 112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2 000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 2 700,00 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Oznacza to, że rodzina z czwórką dzieci będzie mogła odliczyć w zeznaniu podatkowym maksymalnie 6 924,12 zł. Osoby uprawnione do ulgi na dzieci otrzymają zwrot nadpłaconego podatku oraz zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi do wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podlegających odliczeniu. Wprowadzone zmiany poprawiają sytuację rodzin wielodzietnych, szczególnie tych o niskich dochodach.

Ulgi podatkowe w 2015 roku

Zmiany w ulgach podatkowych to nie koniec działań rząd na rzecz polskich rodzin. Premier Ewa Kopacz w swoim październikowym expose zapowiedziała wprowadzenie kolejnych ułatwień, m.in.:

  1. Zmiany w urlopach rodzicielskich, z których od 2016 r. będą mogli korzystać rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy.
  2. W 2015 roku wzrosną nakłady na budowę żłobków z 50 mln zł do 100 mln zł.
  3. W latach 2015-2020 na budowę przyzakładowych żłobków i przedszkoli przeznaczonych zostanie ponad 2 mld zł (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT).
  4. Od 2016 r. funkcjonować będzie zasada „złotówka za złotówkę” -  świadczenie rodzinne będzie pomniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczy się próg dochodowy.

Prorodzinne działania rządu

W ostatnich latach rząd wdrożył szereg nowych rozwiązań w ramach polityki prorodzinnej. Wprowadzono roczny urlop rodzicielski i darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów. Już ponad 470 tys. osób korzysta z katalogu zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny. Dzięki programowi dofinansowania in vitro urodziło się już blisko 900 dzieci. Wzrasta liczba żłobków i przedszkoli, modernizowane są także szkolne place zabaw.

Dowiedz się więcej na temat działań rządu na rzecz rodziny na www.rodzina.gov.pl

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK