| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

30 listopada 2014 roku (w niedzielę) odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wyniki drugiej tury głosowania wynikają z sondażowego badania przeprowadzonego przez Ipsos. W drugiej turze wybieraliśmy prezydentów, wójtów lub burmistrzów.

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych w dniu 30 listopada 2014 roku (niedziela) odbyło się w 846 gminach i w 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów. Do drugiej tury przeszło jedynie dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 – druga tura

Wyniki drugiej tury w Warszawie

Jak wynika z danych PKW prezydentem Warszawy najprawdopodobniej ponownie została Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci - oświadczyła Gronkiewicz-Waltz po ogłoszeniu sondażowych wyników. Podziękowała też za wsparcie premier Ewie Kopacz. Byliśmy blisko tego, żeby Warszawa była rządzona lepiej; nie rezygnujemy z walki o Warszawę - powiedział z kolei Sasin.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyniki wyborów samorządowych

Prezydentem Krakowa będzie ponownie Jacek Majchrowski; Rafał Dutkiewicz - prezydentem Wrocławia a Paweł Adamowicz - prezydentem Gdańska. Stery w Poznaniu przejmie Jacek Jaśkowiak z PO, a w Katowicach - Marcin Krupa.

W kilku miastach dojdzie do zaskakujących zmian. W Elblągu Jerzy Wilk (PiS) przegrał z Witoldem Wróblewskim, w Radomiu Andrzej Kosztowniak (PiS) uległ Radosławowi Witkowskiemu (PO), w Kaliszu Grzegorz Sapiński wygrał z Januszem Pęcherzem, w Rybniku Piotr Kuczera (PO) wygrał z Adamem Fudalim, w Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) pokonał Mieczysława Czerniawskiego (SLD), w Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (SLD  LR) wygrała z Wojciechem Murdzkiem (bezpartyjnym popieranym przez PO). Prezydentem Słupska został Robert Biedroń z Twojego Ruchu a prezydentem Starachowic 25-letni bezpartyjny, popierany przez PSL Marek Materek. W Olsztynie urzędujący Piotr Grzymowicz zdobył ok. 500 głosów więcej niż obciążony seksaferą Czesław Małkowski.

Druga tura wyborów – frekwencja

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę rano, po głosowaniu, apelował o udział w II turze wyborów. Jak powiedział dziennikarzom, w czasie tegorocznych wyborów samorządowych wydarzyło się wiele rzeczy smutnych i niedobrych, bo mieliśmy do czynienia z faktem złego funkcjonowania, czy niefunkcjonowania systemu komputerowego sumowania głosów.

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc. Z badania sondażowego Ipsos wynika, że frekwencja w stolicy wyniosła 42 proc. W pierwszej turze frekwencja była wyższa i wynosiła 46, 64 proc.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK