| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Orzecznictwo sądów dostępne online

Orzecznictwo sądów dostępne online

Za pomocą portalu internetowego można uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych.

Bezpłatny portal internetowy www.orzeczenia.ms.gov.pl zawiera już 106 176 orzeczeń sądowych. Codziennie odwiedza go 28 tysięcy osób. Od 1 stycznia 2013 r. zajrzało do niego 29 970 025 osób.

Portal Orzeczeń działa już we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych apelacji białostockiej, warszawskiej i wrocławskiej. Zakłada się, że do końca września 2015 r. będzie funkcjonował w pozostałych sądach.

Za pośrednictwem portalu każdy zainteresowany, bez potrzeby rejestracji może uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych (z wyjątkiem m.in. spraw dotyczących rozwodów, separacji, czy ubezwłasnowolnienia).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Publikacja orzeczeń następuje zgodnie z zarządzeniem danego Prezesa sądu. Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało ono sporządzone. Wszystkie orzeczenia są uprzednio zanonimizowane tzn. nie znajdują się w nich żadne dane osobowe pozwalające na identyfikację osoby, której mogą dotyczyć.

Portal pozwala na wyszukanie orzeczenia według dwóch kryteriów: słowa kluczowego lub sygnatury akt. Korzystając z opcji wyszukiwania zaawansowanego użytkownik może skorzystać z dodatkowych opcji.

Publikacja orzeczeń sądowych w internecie pozwala m.in. na ujednolicenie linii orzeczniczej, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, kształtowanie kultury prawnej oraz stabilizację porządku prawnego.

Portal Orzeczeń wpisuje się w nurt realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości informatyzacji sądownictwa. Pozwala na odciążenie sekretariatów sądowych oraz na zwiększenie dostępności usług publicznych świadczonych przez wymiar sprawiedliwości. Przyczynia się też do usprawnienia organizacji i funkcjonowania sądów.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 02.07.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzecznictwo sądów dostępne online. /fot. Fotolia
Orzecznictwo sądów dostępne online. /fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK