| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Paliwa ciekłe - wielkie zmiany dla przedsiębiorstw energetycznych

Paliwa ciekłe - wielkie zmiany dla przedsiębiorstw energetycznych

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające infrastrukturę oraz zasoby potrzebne dla prowadzenia działalności koncesjonowanej w zakresie paliw ciekłych będą od początku oceniane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Ustawodawca nowymi przepisami chciał poprawić przejrzystość regulacji na rynku paliw i gazu ziemnego, a tymczasem wprowadzone regulacje mogą skutkować utratą koncesji przez niektóre przedsiębiorstwa energetyczne.
2 września 2016 r. weszła w życie kolejna zmiana Prawa energetycznego oraz szeregu innych ustaw, w tym przede wszystkim tych regulujących rynek energii, a w szczególności paliw ciekłych (ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o zapasach).

Jak czytamy w uzasadnieniu do ww. nowelizacji nowe przepisy miały na celu uporządkowanie regulacji dotyczących rynku paliw i gazu ziemnego oraz wprowadzenie większej przejrzystości na rynku energetycznym. Wśród wprowadzonych w tym celu zmian w Prawie energetycznym dodano definicję paliw ciekłych (art. 3 pkt 3b Pr. energ.) oraz przepis wprowadzający delegację ustawową do wydania rozporządzenia w sprawie wykazu paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót w tym obrót z zagranicą wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru (art. 32 ust. 5 Pr. energ.).

W dniu 15 grudnia 2016 r. Minister Energii wydał rozporządzenie, o którym mowa powyżej. W tym samym dniu rozporządzenie powyższe zostało opublikowane, a co za tym idzie na podstawie § 3 rozporządzenia weszło ono w życie w dniu następnym tj. 16 grudnia 2016 r.

Zobacz też: Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Skutkiem wejścia w życie powyższego rozporządzenia w tak krótkim czasie może być utrata przez niektóre przedsiębiorstwa energetyczne posiadanych koncesji. Na podstawie art. 16 ust. 4, 16a ust. 1 i 19 ust. 1 ww. nowelizacji, w terminie do 16 stycznia 2017 r.:

1) przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu, magazynowaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie paliwami ciekłymi, w tym obrocie tymi paliwami z zagranicą, na podstawie koncesji wydanych przed dniem wejścia w życie powyższego rozporządzenia mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę posiadanych koncesji w celu dostosowania ich treści do definicji paliw ciekłych;

2) podmioty prowadzące przed dniem wejścia w życie rozporządzenia działalność polegającą na wytwarzaniu, magazynowaniu lub przeładunku, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie paliwami ciekłymi, w tym obrocie tymi paliwami z zagranicą, które, w związku z wejściem w życie ww. nowelizacji oraz rozporządzenia, są obowiązane do uzyskania koncesji lub zmiany zakresu posiadanej koncesji, mają obowiązek złożyć wniosek o udzielenie lub zmianę koncesji

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK