| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Od września 2017 r. w Warszawie rusza dofinansowanie do wymiany pieców

Od września 2017 r. w Warszawie rusza dofinansowanie do wymiany pieców

Od 1 września 2017 r. w Biurze Ochrony Środowiska można składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę starego pieca na piec gazowy lub na podłączenie obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie ze strony miasta wyniesie do 75 % rzeczywistych kosztów inwestycji.

Program dofinansowania do wymiany starych pieców lub podłączenia obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej w Warszawie, jest realizowany w oparciu o uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Urząd miasta wskazuje na to, że do głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w stolicy należy, oprócz transportu indywidualnego, spalanie odpadów w piecach węglowych, a także korzystanie z węgla niskiej jakości. Wymiana pieców węglowych na piece gazowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej ma zmniejszyć skalę problemu.

Dofinansowanie mogą otrzymać zarówno jednostki sektora finansów publicznych (gminne i powiatowe osoby prawne), jak i podmioty niezaliczone do tego sektora, czyli osoby fizyczne, osoby prawne, przedsiębiorcy (w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Piece gazowe

Chętni mogą ubiegać się o dofinansowanie do wydatków związanych z likwidacją starego źródła ciepła w postaci kotłów lub palenisk i zastąpieniem ich nowym źródłem ciepła opalanym paliwem gazowym. Przedmiotem dofinansowania może być tylko nowy sprzęt.

Dofinansowaniu nie podlegają koszty opracowania dokumentacji technicznej,pełnienia nadzoru autorskiego i inwestorskiego, budowy przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej, wymiany lub wykonania instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zakupu zbiorników na paliwo oraz przenośnych urządzeń grzewczych.

Kwota jaką można otrzymać nie może przekroczyć jednak 75 % rzeczywistych, poniesionych wydatków, przy czym:

  • na zakup nowego pieca gazowego wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową, osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą otrzymać maksymalnie 7 tys. zł.;
  • wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy (oprócz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) na zakup nowego pieca wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową mogą otrzymać maksymalnie 15 tys. zł.

Podłączenie do miejskiej sieci

Drugim sposobem na uzyskanie dotacji jest wnioskowanie o podłączenie zamieszkiwanego obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym wypadku wysokość dofinansowania ze strony miasta również nie może przekroczyć 75 % poniesionych wydatków, przy czym na wykonanie indywidualnego węzła cieplnego i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej maksymalna dotacja nie może przekroczyć:

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.08.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od września 2017 r. w Warszawie rusza dofinansowanie do wymiany pieców/ fot. Fotolia
Od września 2017 r. w Warszawie rusza dofinansowanie do wymiany pieców/ fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »