REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

Szef MNiSW opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Planowana nowelizacja zawiera wiele nowości, które miałyby zostać wdrożone już od początku roku akademickiego 2018/2019.

REKLAMA

Egzaminy wstępne    

REKLAMA

Zmianą, o której mówi się najgłośniej jest przywrócenie możliwości przeprowadzania przez uczelnie egzaminów wstępnych na studia. W ten sposób szkoły wyższe miałyby większe możliwości w zakresie kształtowania procesu rekrutacji co jest wyjątkowo istotne, ze względu na zmianę sposobu dofinansowania uczelni. Jak podkreśla Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polskiego Radia: ,,dobre uczelnie od dawna postulują takie rozwiązanie... To jest zresztą standard w tych prestiżowych uczelniach europejskich czy uczelniach całego świata’’.

Podstawą przyjęć na studia będą w dalszym ciągu wyniki maturalne, jednak w sytuacji gdy uczelnia zdecyduje się na przeprowadzenie egzaminu wstępnego jego wynik będzie mógł stanowić maksymalnie 50 % łącznego wyniku możliwego do uzyskania przez kandydata. Egzamin wstępny będzie mógł dotyczyć również materii, która była na maturze. Jak wskazano w uzasadnieniu powyższe przepisy będą dotyczyć także osób, które przedstawią zagraniczne świadectwo dojrzałości.

Zobacz: Edukacja

Obecne przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia egzaminów wstępnych, jednak tylko w wypadku gdy chcą sprawdzić zdolności artystyczne kandydatów lub ich sprawność fizyczną. To czy kandydat dostanie się na wybrany kierunek studiów jest więc uzależnione w głównej mierze od jego wyników na maturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

,,Kasowanie’’ kierunków

Pewne kontrowersje budzi jednak przepis dotyczący cofania pozwoleń na utworzenie kierunku studiów. Jak wynika z art. 61 projektowanej ustawy, Minister będzie mógł cofnąć pozwolenie na utworzenie kierunku studiów jeżeli:

  • jakość kształcenia na danym kierunku studiów została oceniona negatywnie przez PKA;
  • na danym kierunku studiów nie rozpoczęto prowadzenia kształcenia w okresie 2 lat od dnia wydania pozwolenia;
  • uczelnia nie spełnia warunków do prowadzenia danego kierunku studiów albo przestała spełniać warunki, o których mowa w art. 58 ust. 2 lub 4;
  • minister  właściwy  do  spraw  zdrowia odmówił  udzielenia  albo  cofnął  akredytację udzieloną na podstawie art. 59 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • kształcenie na danym kierunku studiów przestało odpowiadać lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym.

REKLAMA

To właśnie ostatni punkt budzi najwięcej emocji. Niektóre środowiska obawiają się, że część kierunków może zostać zlikwidowanych pod pretekstem nieodpowiadania lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym. Z tego powodu Minister będzie mógł także odmówić wydania pozwolenia na utworzenie kierunku studiów.

Problemem jest tutaj użycie nie do końca zrozumiałych pojęć, które mogą być interpretowane na różne sposoby, a konkretnie pojęcia lokalnych lub regionalnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Tego przepisu najbardziej obawiają się środowiska humanistyczne ponieważ trudno powiedzieć by studia np. na kierunku politologia odzwierciedlały rzeczone potrzeby społeczno-gospodarcze.

Bezpłatne studia

Jarosław Gowin jednoznacznie zadeklarował, że studia dzienne pozostaną bezpłatne. Minister twierdzi też, że planowane wydłużenie studiów zaocznych nie oznacza wcale zwiększenia opłat za naukę – zajęcia mają być po prostu trochę bardziej rozciągnięte w czasie.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 16.09.2017 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA