| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

Szef MNiSW opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Planowana nowelizacja zawiera wiele nowości, które miałyby zostać wdrożone już od początku roku akademickiego 2018/2019.

Egzaminy wstępne    

Zmianą, o której mówi się najgłośniej jest przywrócenie możliwości przeprowadzania przez uczelnie egzaminów wstępnych na studia. W ten sposób szkoły wyższe miałyby większe możliwości w zakresie kształtowania procesu rekrutacji co jest wyjątkowo istotne, ze względu na zmianę sposobu dofinansowania uczelni. Jak podkreśla Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polskiego Radia: ,,dobre uczelnie od dawna postulują takie rozwiązanie... To jest zresztą standard w tych prestiżowych uczelniach europejskich czy uczelniach całego świata’’.

Podstawą przyjęć na studia będą w dalszym ciągu wyniki maturalne, jednak w sytuacji gdy uczelnia zdecyduje się na przeprowadzenie egzaminu wstępnego jego wynik będzie mógł stanowić maksymalnie 50 % łącznego wyniku możliwego do uzyskania przez kandydata. Egzamin wstępny będzie mógł dotyczyć również materii, która była na maturze. Jak wskazano w uzasadnieniu powyższe przepisy będą dotyczyć także osób, które przedstawią zagraniczne świadectwo dojrzałości.

Zobacz: Edukacja

Obecne przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia egzaminów wstępnych, jednak tylko w wypadku gdy chcą sprawdzić zdolności artystyczne kandydatów lub ich sprawność fizyczną. To czy kandydat dostanie się na wybrany kierunek studiów jest więc uzależnione w głównej mierze od jego wyników na maturze.

,,Kasowanie’’ kierunków

Pewne kontrowersje budzi jednak przepis dotyczący cofania pozwoleń na utworzenie kierunku studiów. Jak wynika z art. 61 projektowanej ustawy, Minister będzie mógł cofnąć pozwolenie na utworzenie kierunku studiów jeżeli:

  • jakość kształcenia na danym kierunku studiów została oceniona negatywnie przez PKA;
  • na danym kierunku studiów nie rozpoczęto prowadzenia kształcenia w okresie 2 lat od dnia wydania pozwolenia;
  • uczelnia nie spełnia warunków do prowadzenia danego kierunku studiów albo przestała spełniać warunki, o których mowa w art. 58 ust. 2 lub 4;
  • minister  właściwy  do  spraw  zdrowia odmówił  udzielenia  albo  cofnął  akredytację udzieloną na podstawie art. 59 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • kształcenie na danym kierunku studiów przestało odpowiadać lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym.

Data publikacji:

Aktualizacja: 26.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK