| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

W dniu 22 listopada 2017 r. projekt skierowano do I czytania w komisjach. Zaproponowane zmiany są przedmiotem szerokiej debaty na temat kształcenia przyszłych prawników. Niedawno dowiedzieliśmy się także o tym, że resort sprawiedliwości nie wyklucza by uczelnie wyższe organizowały w przyszłości aplikacje prawnicze.

W omawianym projekcie posłowie proponują dwie główne zmiany: organizacje egzaminów prawniczych dwa razy w roku, oraz możliwość poprawki tylko tej części, której się nie zaliczyło. Oba pomysły są ze sobą ściśle powiązane.

Projektodawcy podnoszą, że na obowiązujące na chwilę obecną przepisy tworzą nieproporcjonalne bariery w dostępie do zawodów prawniczych i wpływają m.in. na wysokie ceny świadczonych usług. Według projektodawców nowe przepisy przełożą się na zmniejszenie cen usług  prawniczych.

Ułatwienia dla przyszłych prawników

Proponowane zmiany mają dotyczyć egzaminów adwokackich, radcowskich oraz notarialnych. Na chwilę obecną jest tak, że kandydat na prawnika, który nie zaliczy choćby jednej części, musi poprawiać całość egzaminu. Egzamin adwokacki i radcowski składają się z 5 części, natomiast notarialny z 3 części.

Zaproponowane przepisy mają doprowadzić do tego by osoba, która nie zaliczy danej części, na poprawce zmierzyła się tylko z tą niezaliczoną częścią.

Ponadto zmienić ma się termin poprawki. Dzisiejszy stan prawny stanowi, że osoby chcące poprawić egzamin mogą przystąpić do poprawki dopiero w kolejnym roku. Wprowadzenie drugiego terminu, który ma zostać określony przez Ministra Sprawiedliwości ma skrócić ten czas oczekiwania.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy – Prawo o notariacie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK