REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolar najtańszy od 2014 r.

Dolar najtańszy od 2014 r./ fot. fotolia
Dolar najtańszy od 2014 r./ fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dolar jest najtańszy od 2014 r. Pomimo trzeciej podwyżki stóp procentowych oraz początku reformy podatkowej notowania dolara nie wzrosły w grudniu. Co się przekłada na taki stan rzeczy?

Grudzień mógł należeć do dolara. Trzecia podwyżka stóp procentowych, początek wielkiej reformy podatkowej - to czynniki, które rozpalały wyobraźnię, jednak nie notowania amerykańskiej waluty, która w parze ze złotym nie była tak słaba od 2014 roku - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.

REKLAMA

Można powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem. 13 grudnia decyzją FOMC stopy procentowe Rezerwy Federalnej zostały podniesione o 25 punktów bazowych. Natomiast Trumpowi, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, udało się złożyć podpis pod ustawą o podatkach jeszcze przed świąteczną kolacją. W teorii czynniki te powinny umocnić dolara, w praktyce po świętach kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,19, natomiast w parze ze złotym dolar wyceniany jest na 3,50 - zaznacza Katarzyna Orawczak z Ekantor.pl.

Brak niespodzianek osłabia dolara?

Czy brak rozczarowania jest wystarczającym argumentem do kupna waluty? Jak widać nie. Najwidoczniej inwestorom potrzeba czegoś więcej, by zachęcić ich do dolara niż spodziewana podwyżka stóp procentowych, czy podpis pod reformą podatkową. Słowo “spodziewana” jest w tym przypadku kluczowe, bowiem to brak elementu zaskoczenia po części zagrał na niekorzyść USD. Trzecia podwyżka była wyceniana już od kilku tygodni. Mniej czasu mieli inwestorzy na to, by przygotować się do zwieńczenia działań związanych z ustawą podatkową. W tym przypadku nie bez znaczenia był jednak fakt, że zmiany mogą nie mieć dużego wpływu na postawę Rezerwy Federalnej. Jak zaznaczyła Janet Yellen w trakcie konferencji po ostatnim posiedzeniu, członkowie FOMC uwzględnili ustawę w swoich planach.Tym samym wpływ reformy na przyszłą ścieżkę Fed może być ograniczony.

Trudny czas dolara łaskawy dla złotego

Przewidywalna końcówka roku nie jest jedynym czynnikiem słabości USD. Zła passa amerykańskiej waluty rozpoczęła się przecież już znacznie wcześniej. Przeszło rok temu kurs USD/PLN sięgał wartości najwyższych od 14 lat, dziś dolar w parze ze złotym jest najsłabszy od 2014 roku. Przyczyna tkwi przede wszystkim w atmosferze na szerokim rynku, choć silne fundamenty w postaci krajowych danych gospodarczych również mają znaczenie. Czy jednak zamknięcie roku na silnej pozycji, gwarantuje mocne wejście w Nowy Rok? - Na rynku walutowym nic nie może być pewne i niewykluczone, że pojawi się korekta. Duże znaczenie może odegrać postawa Rezerwy. Wizja kolejnych podwyżek może umocnić dolara i równocześnie pogłębić rozbieżność pomiędzy działaniami Fed, a innymi bankami centralnymi, w tym również NBP - dodaje analityk Ekantor.pl.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do końca roku kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie. Nie powinno więc dojść do gwałtownej zmiany nastawienia inwestorów. W pierwszych miesiącach 2018 roku dla dolara ważne stanie się to, jak reforma podatkowa wpłynie na amerykańską gospodarkę. Rynek będzie również śledził atmosferę panującą w Fed pod przewodnictwem nowego szefa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA