| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) swoim działaniem ma zapewnić nam ochronę prawa do prywatności. Kontroluje i nadzoruje sprawy, które odnoszą się do gromadzenia i przetwarzania informacji o danych osobowych.

Każda osoba ma prawo do ochrony dotyczących jej danych. Gwarantuje nam to nasza Konstytucja. Art. 47 zagwarantował obywatelom prawo do prywatności, a art. 51 – każdej osobie - prawo do ochrony dotyczących jej informacji oraz w zakresie ochrony danych osobowych ważną rolę odgrywa również dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, która obowiązuje od 30 kwietnia 1998 r.

Zasady ochrony danych ustanowione w powyższej dyrektywie wprowadzone zostały do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Ustawa ta określa kto może udostępnić dane oraz precyzuje prawa i obowiązki organów, instytucji i osób prowadzących zbiory danych osobowych. Określa także prawa osób, których dane dotyczą, w taki sposób, aby zagwarantować maksymalną ochronę praw i wolności każdej osobie fizycznej oraz poszanowania jej życia prywatnego.

Opisywana dyrektywa, przewidziała powołanie Krajowych Organów Nadzorczych, których zadaniem byłoby monitorowanie jej przestrzegania. Zatem w  naszym kraju stróżem praw do ochrony danych osobowych jest GIODO- czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych. Jest to organ, który pełni funkcję kontrolną i nadzorczą nad gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o danych osobowych. Wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na 4-letnią kadencję. Przysługuje mu immunitet. GIODO nie ma inicjatywy ustawodawczej. Obecnie generalnym inspektorem ochrony danych osobowych. jest Wojciech Wiewiórowski.

GIODO ma własną stronę internetową, na której możemy dowiedzieć się między innymi:

• Jak zarejestrować zbiór danych osobowych?
• Kto ma obowiązek rejestracji bazy danych osobowych?
• Czy sklep internetowy musi rejestrować zbiór danych osobowych w GIODO?
• Prawa osób, których dane są przetwarzane.

Można złożyć skargę do GIODO!

W sytuacji naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych osoba, której dane dotyczą, może złożyć skargę między innymi, jeśli:

- doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych - w drodze decyzji administracyjnej. Wtedy GIODO nakazuje przywrócenie stanu zgodnego z prawem.
W przypadku naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych GIODO nakazuje, w drodze decyzji administracyjnej, przywrócenie stanu zgodnego z prawem, poprzez:usunięcie uchybień,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.
Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK