| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Urząd zajmuje się przyznawaniem ustawowych uprawnień kombatanckich oraz uprawnień osób represjonowanych. Istnieje od 1991 r.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został powołany na mocy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Decyzję o przyznaniu uprawnień:

  • kombatanta
  • osoby represjonowanej
  • wdowy lub wdowca
  • osoby deportowanej do pracy przymusowej
  • przysługujące rodzinom ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych w latach 1956-1989
  • dla celów emerytalno-rentowych o nielegalnej działalności opozycyjnej w latach 1956-1989

wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W tym celu należy złożyć wniosek i dołączyć odpowiednie załączniki wskazane na stronach internetowych urzędu: http://www.udskior.gov.pl/. Zainteresowani mogą tam również znaleźć szczegółowe informacje na temat procedury.

Zobacz również:Jak uzyskać uprawnienia kombatanta?

Zobacz również: Jak uzyskać uprawnienia osoby deportowanej do pracy przymusowej?

Pomoc materialna

Kierownik urzędu wydaje również decyzję o przyznaniu pomocy socjalnej wyżej wymienionym osobom. Aby uzyskać świadczenia należy złożyć wniosek o pomoc pieniężną z zaznaczeniem przeznaczenia otrzymanych środków.

Pomoc pieniężna może mieć charakter doraźny lub okresowy.

Doraźna pomoc pieniężna związana jest z kosztami leczenia (np. zakup sprzętu ortopedycznego) oraz ze zdarzeniami losowymi (np. kradzież, pożar).

Okresowa pomoc pieniężna przyznawana jest na czas nieprzekraczający Warunkiem jej otrzymania jest spełnianie kryterium dochodowego, czyli uzyskiwanie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej, nieprzekraczającego najniższej emerytury ogłaszanej w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK