| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Mediacja arbitraż > Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Mediacja ma swoje szczególne zastosowanie w rozwiązywaniu spraw majątkowych. Wchodzi ona w zakres tzw. mediacji cywilnych - sprawy kierowane do mediacji przez wydziały cywilne sądów lub na wniosek stron.

Istotą postępowania mediacyjnego w tym zakresie jest również wygrana/wygrana po każdej ze stron, choćby z uwagi na fakt, że często członkowie rodziny maja dalszy kontakt ze sobą.

Mediacja dba o dobrą atmosferę i poczucie sprawiedliwości, zapobiegając kryzysom i konfliktom rodzinnym. Na tle działu spadku dokonywanego na sali sądowej często dochodzi do poważnych podziałów wewnątrz rodzin: między rodzeństwem, rodzicami a dziećmi. Odbywa się prawdziwy dramat, utrata zaufania, a nawet zerwanie więzi rodzinnych. Mediacja natomiast tonizuje nastroje, daje szansę każdemu na współudział w ostatecznym kształcie ugody. Sprawia, że jej uczestnicy maja poczucie sprawstwa i chętniej realizują tak wypracowane porozumienie.

Dział spadku dokonany przed mediatorem, na wniosek stron, może zostać zatwierdzony przez sąd (na taki dokument nadaje się klauzulę wykonalności, tak jak na wyrok sądu) lub jego potwierdzenie mogą uzyskać u notariusza. Oba dokumenty chronią prawnie wolę wszystkich spadkobierców, ale jest różnica finansowa.

Podział majątku dokonany przed mediatorem, a następnie w trybie niezwłocznym zatwierdzony przez sąd jest tańszy niż podział majątku dokonany przed notariuszem.

Zobacz również serwis: Mediacja

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istotą mediacji w tym zakresie jest dokonanie takiego podziału majątku, aby po obu stronach było poczucie wygranej.
Istotą mediacji w tym zakresie jest dokonanie takiego podziału majątku, aby po obu stronach było poczucie wygranej.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »