| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach karnych

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach karnych

Często sytuacja materialna znacznie utrudnia ponoszenie kosztów sądowych. W sprawach karnych, podobnie jak w cywilnych istnieje instytucja zwolnienia od ich uiszczenia w całości lub w części.

W przypadku kosztów podlegających uiszczeniu przy wnoszeniu pisma procesowego, każda osoba może uzyskać zwolnienie od ich zapłaty w całości lub w części, jeżeli wykaże, iż ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów wyłożenie ich byłoby zbyt uciążliwe.

Z tych samych przyczyn (a także  wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności) sąd może zwolnić od ponoszenia kosztów sądowych oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego.

Wniosek do sądu

Aby uzyskać zwolnienie, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek. Warto wskazać w nim wysokość zarobków, ilość członków rodziny, będących na utrzymaniu strony oraz inne okoliczności wskazujące na to, iż uiszczenie kosztów byłoby zbyt uciążliwe ze względu na przesłanki wskazane powyżej.

Przepisy dotyczące zwolnienia z kosztów sądowych stosuje się odpowiednio do zwolnienia od ponoszenia samych opłat.  Dlatego możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z ponoszenia np. opłaty od kasacji.

Czym są koszty sądowe?

Na koszty sądowe w sprawach karnych składają się opłaty oraz wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania. Koszty sądowe stanowią część kosztów procesu obok uzasadnionych wydatków stron (w tym z tytułu ustanowienia obrońcy lub pełnomocnika).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Kodeks postępowania karnego;

Ustawa z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (Dz. u. Dz.U.1983.49.223 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK