| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Pozew o alimenty składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Pismo możemy wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Zobacz również: Wyszukiwarka sądów i prokuratur

Zwolnienie od kosztów

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest z mocy ustawy zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych.

Alimenty na dziecko

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości majątkowych oraz zarobkowych rodzica. W pozwie powinniśmy zatem wskazać konkretną sumę dochodzonych świadczeń w oparciu o rzeczywiście ponoszone koszty utrzymania dziecka. Warto do pozwu dołączyć faktury, rachunki i zaświadczenia dokumentujące wydatki na dziecko.

Zobacz również: Jak napisać pozew o alimenty?

Pozwanym w takich sprawach jest z reguły drugi z rodziców. Jednak w pewnych sytuacjach możemy pozwać zobowiązanych w dalszej kolejności: dziadków dziecka lub rodzeństwo. Ma to miejsce wówczas, gdy:

  • nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo
  • osoba zobowiązana w bliższej kolejności nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
  • gdy uzyskanie od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Alimenty między małżonkami

W czasie trwania małżeństwa możliwe jest wystąpienie do sądu z pozwem o przyczynianie się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Pozew taki składa się w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich.

W przypadku ustania małżeństwa alimentów można żądać już w pozwie rozwodowym (pozew rozwodowy wnosi się do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lu zwykłego pobytu).

Również po wydaniu przez sąd wyroku rozwodowego małżonkom przysługuje uprawnienie do wystąpienia z żądaniem alimentów.

Pamiętać jednak należy o tym, iż nie każdy może ubiegać się o alimenty. Małżonek, który w wyroku rozwodowym został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest obowiązany dostarczać środków utrzymania małżonkowi, który również ponosi winę rozkładu pożycia, jeżeli znajduje się on w niedostatku, a małżonkowi niewinnemu bez względu na stan niedostatku.

Na małżonku niewinnym ciąży obowiązek alimentacyjny tylko wówczas, gdy drugi małżonek również nie ponosi winy za rozkład pożycia.

Zobacz również serwis: Alimenty

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK