REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Joanna Janecka
świadek, sąd./ Fot. Fotolia
świadek, sąd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawiennictwo w sądzie cywilnym w charakterze świadka może wiązać się z koniecznością poniesienia przez niego wydatków. Na zwrot których z nich możemy liczyć i jak się o niego ubiegać?

Koszty podlegające zwrotowi

Regulacje na temat kosztów i ich zwrotu reguluje ustawa z dnia 28.07.2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

REKLAMA

Zgodnie z nią świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, noclegu, i dochodów, które świadek utracił z powodu konieczności stawiennictwa w sądzie. Jeżeli stan zdrowia świadka nie pozwala mu samodzielnie przybyć do sądu, wówczas zwrot kosztów należy się również osobie, która mu towarzyszy. Należy ponadto zaznaczyć, że brak pieniędzy na stawiennictwo w sądzie nie usprawiedliwia nieobecności świadka.

Polecamy serwis: W sądzie

Koszty podróży i noclegu

Najczęstszym wydatkiem są opłaty związane z podróżą świadka z miejsca zamieszkania do siedziby sądu. Kwota podlegająca zwrotowi jest obliczana przez sąd według zasad, na podstawie których oblicza się należności, jakie przysługują pracownikowi państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Ten mechanizm obliczania dotyczy zarówno kosztów samej podróży, jak i noclegu i utrzymania w miejscu przesłuchania.

Kiedy w jednym dniu dana osoba jest przesłuchiwana w kilku sprawach w tym samym sądzie, wówczas należy się jej tylko jednorazowa należność z tytułu zwrotu kosztów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O zwrot kosztów związanych z podróżą mogą się ubiegać również te osoby, które stawiły się na przesłuchanie mimo że nie zostały na nie wezwane, jednak sąd rzeczywiście je przesłucha. Należy zaznaczyć, że nie tylko koszty związane z pojawieniem się na rozprawie podlegają zwrotowi. Dotyczy to także udziału w innych czynności, do których sąd wezwie świadka, np. oględziny, konfrontacja.

Utracony zarobek lub dochód

REKLAMA

Pojęcie utraconego zarobku lub dochodu różnie rozumie się w zależności od tego czy świadek pozostaje w stosunku pracy czy też o zwrot ubiega się osoba niezatrudniona na podstawie umowy o pracę (dotyczy to np. przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów).

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę pracodawca ma obowiązek zwolnić taką osobą na czas potrzebny do stawiennictwa w sądzie i uznać jej nieobecność za usprawiedliwioną. Pracownik obowiązany jest do przedstawienia pracodawcy wezwania do osobistego stawiennictwa w sądzie,  a także określenia jak długo pozostanie nieobecny w pracy.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku wypłacania wynagrodzenia za czas, w którym pracownik realizował swoje obowiązki jako świadka w postępowaniu przed sądem. W takiej sytuacji zakład pracy wystawia pracownikowi zaświadczenie o wysokości pensji, jaką otrzymałby, gdyby pracował. Zaświadczenie to jest podstawą domagania się przez świadka zwrotu utraconego zarobku przed sądem. Świadkom, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przysługuje zwrot utraconych dochodów. Kwotę, która podlega zwrotowi ustala sąd, uznając za górną granicę równowartość 4.6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa.

Procedura

Istotną kwestią jest fakt, że zwrotu kosztów związanych z przesłuchaniem świadka sąd nie przyzna z urzędu. Następuje to na wniosek świadka złożony na piśmie lub ustnie do protokołu z czynności lub rozprawy w której świadek bierze udział. Wniosek należy złożyć niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od wykonania czynności lub rozprawy. Wraz z upływem trzydniowego terminu świadkowie tracą uprawnienie do przyznania im należności z tytułu zwrotu kosztów. Należności ustala i przyznaje sąd lub referendarz sądowy. Powinny być one wypłacane niezwłocznie, a jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przekazem pocztowym lub przelewem pocztowym, przy czym opłata pocztowa lub bankowa nie może obciążać świadka. Prawo żądania należności z tytułu zwrotu kosztów przysługuje świadkowi, który stawił się na czynności lub rozprawie nawet wówczas, gdy ostatecznie nie został przesłuchany lub jego udział nie był konieczny.

Zobacz również: Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA