| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Nie tylko akty notarialne

Nie tylko akty notarialne

Do zadań notariusza należy nie tylko spisywanie aktów notarialnych. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że w ostatnim czasie jego uprawnienia powiększyły się. Obecnie notariusze mogą również poświadczać dziedziczenie.

Wielu osobom notariusz kojarzy się jedynie z osobą spisującą umowy. Jednak nie jest to prawda. U notariusza bowiem można dokonać wielu więcej czynności.

Testament

W formie aktu notarialnego można spisać testament. Spisanie ostatniej woli w takiej formie gwarantuje, że ona nie zginie. Oryginał testamentu jest bowiem przechowywany u notariusza razem z innymi aktami prawnymi. Dlatego też nie może on być zniszczony przez pominiętą czy wydziedziczoną osobę.

Poświadczenie dziedziczenia

Jest to nowe uprawnienie notariusza. Do tej pory potwierdzeniem nabycia spadku było postanowienie wydawane przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Obecnie się to zmieniło i uprawnienia w zakresie prawa spadkowego nabyli również notariusze. Mogą oni poświadczać dziedziczenie. Poświadczenie u notariusza wywołuje te same skutki prawne co stwierdzenie nabycia spadku w drodze postanowienia.

Poświadczenia

Notariusz sporządza również poświadczenia. Do najpopularniejszych poświadczeń można zaliczyć poświadczenie własnoręczności podpisu. W takim wypadku osoba stająca przed notariuszem podpisuje się na kartce papieru a notariusz stwierdza, że podpis należy do tej osoby.

Innym przykładem poświadczenia jest poświadczenie zgodności kopii z oryginałem dokumentu.
Jeszcze innym poświadczeniem jest poświadczenie pozostawania przy życiu.

Protokoły

Notariusz spisuje również protokoły. Niektóre protokoły muszą mieć formę aktu notarialnego. Jest tak w wypadku protokołu z walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej.

Inne czynności

Oprócz wymienionych wyżej czynności notariusz dokonuje protestów weksli, przyjmuje na przechowanie dokumenty, kosztowności, pieniądze, sporządza odpisy, wypisy i wyciągi oraz dokonuje doręczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz spisywania aktów notarialnych, notariusz spisuje również protokoły, sporządza poświadczenia czy przyjmuje na przechowanie pieniądze i dokumenty.
Oprócz spisywania aktów notarialnych, notariusz spisuje również protokoły, sporządza poświadczenia czy przyjmuje na przechowanie pieniądze i dokumenty.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK