REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Łukasz Matys
Adwokat i radca prawny zajmują się zastępstem procesowym, notariusz - sporządzaniem aktów notarialnych, a komornik wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji.
Adwokat i radca prawny zajmują się zastępstem procesowym, notariusz - sporządzaniem aktów notarialnych, a komornik wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji.

REKLAMA

REKLAMA

Pomocy prawnej możemy szukać w wielu miejscach. W innych sprawach będziemy zwracać się do notariusza, w innych do adwokata jeszcze w innych do komornika czy sądu. Warto jednak wiedzieć czym zajmują się poszczególne osoby i jak się do nich zwracać.

W niniejszym artykule postaram się skrótowo wyjaśnić podstawowe różnice między zawodami prawniczymi, kompetencje poszczególnych zawodów oraz tytuły jakich można używać w odniesieniu do tych osób.

REKLAMA

Adwokat- zwyczajowo zwracamy się do niego Panie Mecenasie- zajmuje się on przede wszystkim zastępstwem prawnym. To znaczy reprezentuje stronę przed sądem. Przy czym adwokat może zastępować stronę zarówno w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych prawa pracy.

Notariusz- zwracamy się do niego Panie Notariuszu, Panie Sędzio, Panie Rejencie- zajmuje się on przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych.

REKLAMA

Radca Prawny- zwracamy się do niego Panie Radco- zasadniczo jego uprawnienia nie różnią się od uprawnień adwokata. Również zajmuje się zastępowaniem stron przed sądem, przy czym nie może on być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Komornik- wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji. Sprawę do komornika kierujemy co do zasady dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Prowadzenie egzekucji polega najczęściej na zajmowaniu ruchomości i nieruchomości, zajmowaniu kont bankowych oraz sprzedaż rzeczy w drodze licytacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sędzia- podczas rozprawy zwracamy się do Sądu a nie do sędziego mówiąc proszę Sądu- orzeka w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i prawa pracy, a także innych wskazanych przez ustawę.

Aplikant- to osoba przyuczająca się do zawodu prawniczego. Można być aplikantem adwokackim, radcowskim, notarialnym, prokuratorskim itd. Aplikant to z wykształcenia prawnik, który dostał się na aplikację. Zgodnie z przepisami prawa aplikant ma pewne uprawnienia. Może zastępować przy niektórych czynnościach swojego patrona (np. adwokata)

REKLAMA

Asesor- to osoba, która ukończyła aplikację i zdała egzamin zawodowy. Jednak aby otrzymać nominację musi przejść swoistą próbę. Asesura obowiązuje w takich urzędach jak sądownictwo (powszechne, wojskowe, administracyjne), prokuratura, notariat, izby komornice. Asesor może zastępować notariusza, sędziego prokuratora czy komornika w określonych przez prawo sytuacjach.

Rzecznik patentowy- pomaga podmiotom gospodarczym albo osobom fizycznym w sprawach własności przemysłowej (głównie nadawanie patentów). Aby uzyskać tytuł rzecznika patentowego należy odbyć aplikację rzeczniowską i złożyć właściwy egzamin. Co ważne osoba taka nie musi mieć wykształcenia prawniczego (może mieć wykształcenie techniczne).

Prokurator- funkcjonariusz publiczny stojący na straży praworządności. Prokurator to przedstawiciel prokuratury. Zajmuje się ściganiem przestępstw. W procesach karnych sprawuje funkcję oskarżyciela publicznego.

                        

Poszukaj prawnika w naszej - bazie kancelarii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • tadeo
    2021-09-03 06:20:54
    Ok, trochę wiedzy nie zaszkodzi
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

REKLAMA

Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

REKLAMA