| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Jak zachować się u notariusza?

Jak zachować się u notariusza?

Przed notariuszem dokonuje się szeregu czynności. Najpopularniejsze z nich to podpisywanie umów. Jednak warto wiedzieć, że notariusz dokonuje również innych czynności. Należy również wiedzieć jak zachować się u notariusza.

Wizyta

Sama wizyta u notariusza nie powinna zabrać dużo czasu. Przed wizytą notariusz powinien bowiem wysłać zainteresowanym projekt aktu notarialnego „do zatwierdzenia”. Strony powinny zapoznać się z projektem aktu i zgłosić swoje zastrzeżenia (literówki, błędy ortograficzne, błędy merytoryczne) przed wizytą u notariusza.

Po stawieniu się w kancelarii notariusz lub jego pracownik prosi zgromadzonych o dowody tożsamości oraz zaprasza ich do  gabinetu. Następnie w obecności wszystkich zainteresowanych (stron) dokonuje odczytania aktu. W trakcie czytania notariusz wyjaśnia stronom znaczenie poszczególnych zapisów oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości. Po odczytaniu, strony oraz notariusz podpisują akt notarialny. Wcześniej parafują każdą stronę.

Po podpisaniu aktu strony udają się do sekretariatu gdzie otrzymują umówioną ilość odpisów aktu oraz uiszczają stosowną opłatę za dokonanie czynności.

Odpisy

Strony lub osoby zainteresowane mogą w każdej chwili żądać od notariusza wydania odpisu aktu. Notariusz bowiem każdą zawartą przed nim umowę lub dokonaną czynność (potwierdzenie nabycia spadku, testament) wprowadza do specjalnego rejestru (Repertorium A). Za odpisy uiszcza się dodatkową opłatę. Jej wysokość jest uzależniona od ilości stron aktu.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę.
Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »