| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Mądry Polak po szkodzie – przypadki Państwa M.

Mądry Polak po szkodzie – przypadki Państwa M.

Angażowanie dużych środków pieniężnych powinno wzbudzać wzmożoną czujność przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy. Usługi prawnika profesjonalisty - np. Radcy prawnego, powinny być brane pod uwagę przed finalnym zawarciem umowy - celem uniknięcia negatywnych skutków prawnych.

Co więcej, przyszło do nich pismo z jednego z banków z informacją, że działka budowlana, na której miał stać ich wymarzony dom, a nawet jego fundamenty – jedyny efekt prac budowlanych – wcale nie należą już do dewelopera, ale stanowią od 2 tygodni własność banku, który udzielił deweloperowi kredytu z zabezpieczeniem w postaci przewłaszczenia nieruchomości, a ten nie spłacając na czas zobowiązania kredytowego, utracił bezpowrotnie własność gruntu, na którym miało powstać osiedle. Dodatkowo Pani M. z forum poszkodowanych przez nieuczciwego dewelopera dowiedziała się, że sąd właśnie ogłosił upadłość likwidacyjną dewelopera i że w firmie jest syndyk, który do tej pory nie znalazł żadnego majątku, który można by spieniężyć na rzecz wielomilionowych długów oszusta. Katastrofa,a nawet istny życiowy „Sajgon”.

Co robić? Oszczędności życia, kredyt bankowy, pożyczki u rodziny… Państwo M. postanowili wreszcie skontaktować się z profesjonalistą. Poszli do radcy prawnego specjalizującego się w prawie budowlanym.

Radca prawny wyjaśnił im, że umowa, którą podpisali, była bardzo nieuczciwa i jednostronna. W ogóle nie zabezpieczała ich potrzeb, skupiając się jedynie na interesach dewelopera. Nie sprawdzili także wiarygodności, rzetelności i kondycji finansowej dewelopera, jego obciążeń finansowych, stanu prawnego gruntów, na których miało być wybudowane osiedle, a także decyzji o pozwoleniu na budowę i uzgodnień z dostawcami mediów, np. prądu, gazu i wody. Umowy przedwstępnej z deweloperem (co w tej sytuacji było dla profesjonalisty oczywiste) celowo nie sformułowano w formie aktu notarialnego, ograniczając się jedynie do zwykłej formy pisemnej – takich „kruczków” było jeszcze więcej. To wszystko spowodowało, że Państwo M. znajdowali się w niezwykle trudnej sytuacji prawnej, finansowej i życiowej.

A wydawało się, że Państwo M. dopełnili najwyższej staranności przy realizacji swoich marzeń: wnikliwa analiza ofert, pośrednicy, długotrwałe oglądanie domów i projektów, pomoc rzeczoznawcy budowlanego, rozpytywanie znajomych. Zabrakło tylko jednego – profesjonalnej analizy prawnej umowy, stanu nieruchomości i innych dokumentów związanych z inwestycją. Koszt takiej usług jest niewielki w stosunku do wartości domu, pozwala jednak uchronić nabywcę przed niepowetowanymi stratami.

Mądry Polak po szkodzie. Teraz Państwo M. – już z pomocą profesjonalnego pełnomocnika, radcy prawnego – dochodzą od prezesa i właściciela nieuczciwej firmy deweloperskiej swoich praw przed sądem i renegocjują z bankiem umowę kredytu. Całego stresu i nieszczęścia można było uniknąć dzięki kilku godzinom pracy radcy prawnego. Po prostu współpracując z radcą prawnym.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 17.06.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo./ Fot. Fotolia
Prawo./ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK