| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

W Polsce mamy niezliczoną ilość regulacji prawnych, bezustannie nowelizowanych. W szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców ciągłe zmiany nie są sprzyjającym podłożem do tworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Niosą za sobą o wiele większe ryzyko niż w kraju z ustabilizowanym porządkiem prawnym. Ubezpieczenie ochrony prawnej może być remedium na bałagan legislatorski.

Roszczenie 15 000 zł to koszty procesu w wysokości prawie 10 000 zł

Wartość roszczeń klientki wynosiła ok. 15 000 zł. Koszty, które zobowiązany jest ponieść ubezpieczony w takim przypadku:

  •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika określony zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie/radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163 poz. 1348 i poz. 1349 ze zm.) wynosi w takim przypadku 2.400 zł (w razie wydania przez sąd wyroku nieuwzględniającego powództwa bądź uwzględniającego żądanie pozwu jedynie w części; powód (ubezpieczony) zobowiązany jest także ponieść koszty wynagrodzenia pełnomocnika strony przeciwnej w całości lub w części, proporcjonalnie do zakresu uwzględnienia żądania pozwu, co w najgorszym przypadku może skutkować obciążeniem ubezpieczonego łącznie kosztem w wysokości 4.800 zł, tj. kosztem pełnomocnika ubezpieczonego i pełnomocnika drugiej strony);
  •  wysokość opłaty od pozwu zgodnie z ustawą z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 ze zm.) wynosi 750 zł; kwotę tę ubezpieczony będzie musiał ponieść, jeżeli przegra w całości w I instancji;
  •  koszt opinii biegłego z zakresu medycyny, który określi zakres obrażeń i ewentualnego trwałego uszczerbku na zdrowiu  - to średnio ok. 1000 zł;
  •  koszt opłaty od ewentualnej apelacji w razie wydania przez sąd I instancji niekorzystnego rozstrzygnięcia dla powoda a następnie przegrana w całości przez pozwanego  to kolejne 750 zł;
  •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika w postępowaniu apelacyjnym to 1.200 zł (50% za pełnomocnika reprezentującego ubezpieczonego) i kolejne 1.200 zł za pełnomocnika drugiej strony (w razie wydania niekorzystnego rozstrzygnięcia również przez sąd II instancji).

Zestawienie wyżej wymienionych kwot pozwala określić prawdopodobne koszty procesu o odszkodowanie prowadzonego przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy, w której roszczenie wynosi 15.000 zł, na kwotę ok. 9.700 zł.

Ochrona prawna w każdym sporze

Co ważne, wachlarz dostępnych produktów ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie się  od kosztów w związku ze sporem prawnym na miarę naszych potrzeb. Zatem możemy objąć ubezpieczeniem nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa  (a więc spory powstałe z ich posiadaniem, używaniem, wynajmowaniem), flotę pojazdów firmy czy też całą działalność, łącznie z konfliktami z pracownikami. Wysokie sumy ubezpieczenia dają realną ochronę nawet w przypadku najbardziej wieloinstancyjnych, długotrwałych i kosztownych spraw.

Firmy ubezpieczeniowe oferują też w niektórych pakietach zwrot kosztów spraw (także sądowych) podatkowych czy postępowań mediacyjnych.

Ubezpieczenie nie posiada limitów ilości prowadzonych spraw w ramach jednej polisy, może obejmować spory i zdarzenia prawne mające miejsce, np. w innych krajach UE, co jest szczególnie ważne przy umowach z zagranicznymi kontrahentami lub transporcie.

Reasumując, ubezpieczenie ochrony prawnej jest niewymierną korzyścią przy określonych kosztach. Oprócz pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów sporów, w ramach ochrony prawnej standardem staje się szybki i łatwy dostęp do profesjonalnych usług prawnych, w tym również za pośrednictwem infolinii czy Internetu, świadczonych przez ubezpieczycieli bez dodatkowych opłat.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie ochrony prawnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK