| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

W Polsce mamy niezliczoną ilość regulacji prawnych, bezustannie nowelizowanych. W szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców ciągłe zmiany nie są sprzyjającym podłożem do tworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Niosą za sobą o wiele większe ryzyko niż w kraju z ustabilizowanym porządkiem prawnym. Ubezpieczenie ochrony prawnej może być remedium na bałagan legislatorski.

Ciągle zmieniające się regulacje prawne stają się zmorą każdego Kowalskiego, choćby w zakresie czynności codziennych, takich jak ubezpieczenie samochodu, jego kupno czy też zaciągnięcia kredytu na mieszkanie. Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni dokładnie rozważyć, czy korzystniejsze jest dla nich ponoszenie kosztów obsługi prawnej (o często zaskakującej wysokości) w poszczególnych sytuacjach kryzysowych i w codziennym realizowaniu kontraktów z kontrahentami czy z pracownikami, czy wykupienie polisy, która zapewnia im ochronę.

Korzyści ubezpieczenia ochrony prawnej dla MŚP

Podążając za trendami europejskimi, zbliżamy się do Europy i możemy się już  poszczycić sporą ofertą ubezpieczeń ochrony prawnej.  Okazuje się, że akceptacja stałego, miesięcznego kosztu składki ubezpieczeniowej i gwarancja pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów korzystania z usług adwokatów, radców prawnych czy doradców podatkowych, a nawet firm windykacyjnych jest korzystna dla przedsiębiorcy. Przyjmując tego rodzaju rozwiązanie, przedsiębiorcy nie pozbawiają się zarazem możliwości współpracy z zaufanym radcą prawnym czy też adwokatem. Wybór konkretnych prawników czy kancelarii należy do ubezpieczonego przedsiębiorcy.

Polisa ochrony prawnej dotyczy też kosztów sądowych. A więc ubezpieczenie to pokrywa takie koszty, jak wpis sądowy (5 % od wysokości roszczenia, z jakim występujemy), koszty powołania biegłego w trakcie postępowania (często celowe i konieczne dla ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy), jak również wynagrodzenia pełnomocnika, które często stanowi duży procent wszystkich kosztów.

Zobacz również: Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Koszt takiego ubezpieczenia to już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia. W jednej z firm ubezpieczeniowych ubezpieczenie ochrony prawnej jednego pojazdu w zakresie spraw komunikacyjnych to ok. 200 zł rocznie!
Warto porównać tę kwotę z kosztami sporów sądowych.

Właściciel małej cukierni, gdzie można napić się dobrego włoskiego espresso, otrzymał wezwanie do zapłaty 15 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne  i psychiczne Anny K. oraz dodatkowo pokrycie kosztów jej leczenia, które nie zostały dokładnie określone z powodu jego niezakończenia. W dniu 18 grudnia 2011 roku Anna K. uległa wypadkowi  w ten sposób, że wchodząc do wspomnianego sklepu weszła na leżącą przy wejściu wycieraczkę z gumolitu, a następnie, schodząc z niej, poślizgnęła się ma mokrej posadzce z kafelków i upadła. Nie mogła już wstać sama, zabrało ją pogotowie. W wyniku wypadku doznała złamania pokrętarzowego kości udowej. Po operacji  przez rok leczyła się ambulatoryjnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »