| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Gmina może odmówić bezdomnemu wsparcia finansowego, jeżeli jego ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały była inna gmina.

Liczy się ostatnie miejsce zameldowania

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej może odmówić przyznania świadczenia osobie bezdomnej ze względu na to, że jej ostatnim miejscem zamieszkania i zameldowania było inne miasto, niż to w którym zgłosił się po pomoc i na terenie którego aktualnie przebywa.

Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów prawa

W przepisach znajdziemy kilka definicji miejsca zamieszkania, jednak w przypadku osób bezdomnych ubiegających się pomoc finansową najważniejszym aktem prawnym będzie ustawa o pomocy społecznej.

Na podstawie ustawy o pomocy społecznej w przypadku osoby bezdomnej ustawa stanowi, że właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały. 

Jednocześnie w przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie, w sprawach nie cierpiących zwłoki, właściwą miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie.

Ten przepis powinien być stosowany w wyjątkowych okolicznościach i nie należy powoływać się na niego motywując każdy wniosek. 

Natomiast zgodnie z kodeksem cywilnym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na prawną konstrukcję miejsca zamieszkania składają się dwa elementy: przebywanie w sensie fizycznym w określonej miejscowości oraz wola, zamiar stałego pobytu, przy czym oba te elementy muszą występować łącznie. Trzeba dodać, że przebywanie w danej miejscowości z zamiarem stałego pobytu należy rozumieć jako przebywanie (zamieszkiwanie) w lokalu mieszkalnym.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w przypadku osób bezdomnych nie należy powoływać się na regulacje zawarte w kodeksie cywilnym.

Zobacz też: Zasiłki

Dworzec PKP nie może być miejscem zamieszkania

Naczelny  Sad Administracyjny stwierdził, że w żadnym wypadku za lokal mieszkalny nie można uznać obiektu użyteczności publicznej w postaci Dworca Głównego PKP. Jako, że w przypadku osoby bezdomnej nie może być mowy o miejscu zamieszkania, to gmina nie bada się jej zamiaru co do miejsca stałego pobytu, ale ustala tylko jej status.

Bezdomny ma prawo do otrzymania pomocy

Osoba bezdomna nie jest pozbawiona prawa do pomocy, ale zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej powinna wystąpić o nią do gminy ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.

Podstawa prawna:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 marca 2010 r. - I OSK 1659/09
Ustawa o pomocy społecznej ( Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.3)

Zobacz też: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK