| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych

Warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które nie są w stanie pokryć kosztów korzystania z lokalu z własnej kieszeni. Jednak, aby go otrzymać należy spełnić ściśle określone warunki.

Podmioty uprawnione

Dodatek mogą otrzymać najemcy lub podnajemcy lokali mieszkalnych, osoby posiadające spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, mieszkające w lokalach umieszczonych w budynkach stanowiących ich własność, albo będące właścicielami samodzielnych lokali mieszkalnych. Uprawnione są też osoby mające tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszące wydatki związane z jego zajmowaniem, a nawet takie, które nie posiadają prawa do zajmowanego lokalu, ale czekają na przysługujący im lokal socjalny lub zamienny.

Dochód

Dodatek taki przysługuje wyżej wymienionym osobom, jeśli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Kwota najniższej emerytury jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim.

Gdy organ dowiaduje się, że istnieje rażąca dysproporcja pomiędzy deklarowanymi dochodami, a realnym stanem majątkowym wnioskodawcy, który umożliwia pokrycie kosztów korzystania z lokalu, nie istnieje możliwość przyznania dodatku. Podobnie dzieje w sytuacji, gdy liczba osób korzystających lokalu jest mniejsza niż zadeklarowano.

Zobacz też: Fundusze unijne wspomogą mieszkalnictwo

Powierzchnia

Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu nie może przekraczać:
1) 35 m2 - dla 1 osoby,

2) 40 m2 - dla 2 osób,

3) 45 m2 - dla 3 osób,

4) 55 m2 - dla 4 osób,

5) 65 m2 - dla 5 osób,

6) 70 m2 - dla 6 osób

W razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

Jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku bądź taka, której niepełnosprawność wymaga posiadania przez nią oddzielnego pokoju, normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2. Dodatek możemy uzyskać wówczas, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza powierzchni normatywnej o więcej niż 30%, albo, 50% gdy udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Powyższe warunki należy spełnić łącznie.

Dodatek jest przyznawany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej. Należy zaznaczyć, że przy rozpatrywaniu wniosku liczą się ścisłe „obiektywne” kryteria, które zostały podane wyżej i nie ma tu miejsca na uznanie administracyjne.

Zobacz też serwis: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek jest przyznawany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej.
Dodatek jest przyznawany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK