| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Jak uchronić się przed eksmisją?

Jak uchronić się przed eksmisją?

Eksmisja jest wynikiem długotrwałego niewywiązywania się z obowiązków lokatorskich, przede wszystkim z opłat za mieszkanie. Częstą przyczyną długów lokatorów jest ich trudna sytuacja finansowa oraz brak świadomości jakie konsekwencje niesie za sobą zadłużenie.

Obowiązki gminy

Po dokonanej eksmisji gmina musi zapewnić najbiedniejszym lokal socjalny, jest to jednak problematyczne z powodu deficytu takich lokali. W wyniku tego samorządy decydują się na podejmowanie kroków, mających na celu oddłużenie lokatorów. Umorzyć, rozłożyć na raty i odroczyć płatność wierzytelności może dokonać wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Kogo nie można eksmitować?

Gmina nie może eksmitować kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego i ubezwłasnowolnionego oraz osób, które wspólnie z nim zamieszkują. Ponadto eksmisji nie ulegają osoby obłożnie chore, bezrobotni, emeryci i renciści, którym przysługują świadczenia z pomocy społecznej.

65,00 złUbezpieczenia społeczne 2014

Zobacz również: Warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych

Rozłożenie płatności na raty

Warunkiem rozłożenia wierzytelności na raty jest złożenie, przez samego dłużnika, wniosku do urzędu gminy. By wniosek został rozpatrzony należy uwiarygodnić go zaświadczeniami potwierdzającymi trudną sytuację materialną, która utrudnia terminowe regulowanie czynszu. Takie zaświadczenia to np. zaświadczenie o wysokości dochodów.

Umorzenie zaległości

Umorzenie można przeprowadzić, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 80 proc. najniższej emerytury i 100 proc. tej kwoty w wypadku osób samotnych. Umorzenie może mieć miejsce raz w roku, na koniec roku kalendarzowego. Umorzenie za poszczególny lokal następuje również w chwili śmierci samotnego lokatora, który nie pozostawił majątku, z którego można by dochodzić należności. Dzieje się tak, gdy lokal po śmierci dłużnika wraca do dyspozycji gminy.

Odpracowanie długu

Ten sposób kierowany jest do osób bezrobotnych. Polega na zatrudnieniu dłużnika przez miasto i jednoczesnym zadeklarowaniem przekazania wynagrodzenia w części, a nawet w całości na pokrycie długu.

Obniżka czynszu

Gminy mogą obniżać czynsz za mieszkanie lokatorom o trudnej sytuacji finansowej. Obniżkę udziela się na okres 12 miesięcy i jest ona uzależniona od wysokości dochodu rodziny lokatora. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

avatar

2012-10-04 23:06 Zgłoś

Z dniem dziśiejszym stoje na skraju bezdomności. Wiele lat opłacałem u państwa rachunki z dniem 6 grudnia mam opuśćic lokal w jakim zamieszkuje zmoją mamą Pomuście mi zebrac kwote 4554 zł mogą umozyc połowe Mariusz Rapacz Bohateró Getta 6m7 59-900 Zgorzelec Telefon 757750791

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem Infor.pl »