| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Blisko 84 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Stanowi to 17 % wszystkich europejczyków. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Główną ideą tego programu jest oddziaływanie na świadomość Europejczyków z pośród których znaczna część nie zdaje sobie sprawy z skali problemu. W obchodach Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym uczestniczą kraje Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia.

Ubóstwa nie należy utożsamiać z jednym środowiskiem. Występuje ono zarówno w miastach, jak i na wsi. Nie ma też jednoznacznych źródeł ubóstwa. Jest ich wiele – niektóre zawinione przez człowieka, inne zupełnie od niego niezależne (np. choroba, bezrobocie).

Pomoc osobom potrzebującym powinna być powinna być jednym z priorytetów władz na szczeblu krajowym. Pomoc powinna płynąć także, z areny międzynarodowej.
Obecnie z pośród krajów unijnych największy odsetek ubóstwa i wykluczenia społecznego występuje w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Ten problem w najmniejszym stopniu dotyka Holandię oraz Szwecję. 

Wkrótce wystartuje kampania skierowana do rządów oraz poszczególnych obywateli państw członkowskich. Jej celem będzie zmobilizowanie wszystkich możliwych stron do walki z biedą. Ponadto kampania będzie promowała integrację społeczną oraz zachęcała do zdecydowanych działań w zakresie przygotowywania unijnej i krajowej polityki dotyczącej problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego.

W ramach obchodów Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym w Polsce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oprócz doraźnej pomocy planuje przeprowadzenie kompleksowych badań dotyczących zakresu i skali ubóstwa w naszym kraju.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Praca

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa.
Co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK