| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Blisko 84 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Stanowi to 17 % wszystkich europejczyków. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Główną ideą tego programu jest oddziaływanie na świadomość Europejczyków z pośród których znaczna część nie zdaje sobie sprawy z skali problemu. W obchodach Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym uczestniczą kraje Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia.

Ubóstwa nie należy utożsamiać z jednym środowiskiem. Występuje ono zarówno w miastach, jak i na wsi. Nie ma też jednoznacznych źródeł ubóstwa. Jest ich wiele – niektóre zawinione przez człowieka, inne zupełnie od niego niezależne (np. choroba, bezrobocie).

Pomoc osobom potrzebującym powinna być powinna być jednym z priorytetów władz na szczeblu krajowym. Pomoc powinna płynąć także, z areny międzynarodowej.
Obecnie z pośród krajów unijnych największy odsetek ubóstwa i wykluczenia społecznego występuje w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Ten problem w najmniejszym stopniu dotyka Holandię oraz Szwecję. 

Wkrótce wystartuje kampania skierowana do rządów oraz poszczególnych obywateli państw członkowskich. Jej celem będzie zmobilizowanie wszystkich możliwych stron do walki z biedą. Ponadto kampania będzie promowała integrację społeczną oraz zachęcała do zdecydowanych działań w zakresie przygotowywania unijnej i krajowej polityki dotyczącej problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego.

W ramach obchodów Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym w Polsce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oprócz doraźnej pomocy planuje przeprowadzenie kompleksowych badań dotyczących zakresu i skali ubóstwa w naszym kraju.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Praca

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa.
Co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »