| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Bezrobotny

Bezrobotnym jest osoba, która jest pomiędzy 18 a 65 rokiem życia (60 w przypadku kobiet) oraz nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, rodzinnej, nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, chorobowego czy też macierzyńskiego. Ponadto bezrobotny nie może być właścicielem lub posiadaczem samoistnym, a nawet zależnym nieruchomości rolnej, której powierzchnia użytkowa przekracza 2 ha przeliczeniowe.

Rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy zajmują się powiatowe urzędy pracy, prowadząc również rejestr tych osób. Rejestracja następuje po przedstawieniu przez te osoby niezbędnych dokumentów, które umożliwiają ustalenie ich statusu i uprawnień. Obowiązkiem bezrobotnego jest zgłaszanie się do właściwego powiatowego urzędy pracy w terminie przez ten urząd wyznaczonym, w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd. Bezrobotny musi również pozostawać w gotowości do podjęcia pracy. 

Zobacz również: Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Pozbawienie statusu bezrobotnego

Starosta może pozbawić bezrobotnego statusu bezrobotnego w przypadku, gdy nie spełnia on wcześniej wymienionych warunków, gdy otrzymał pożyczkę z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymał jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Bezrobotny traci swój status również gdy otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej; rozpocznie realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego; odmówi bez podania uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy; nie stawi się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomi w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa; przerwie lub nie podejmie się szkolenia zawodowego dorosłych; przedstawi zaświadczenie o niezdolności do pracy w skutek choroby; z własnej winy przerwie program przygotowania zawodowego dorosłych. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania, ale musi wtedy okazać meldunek czasowy.
Bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania, ale musi wtedy okazać meldunek czasowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK