| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura

Z różnych względów pewne grupy ludzi są uprzywilejowane względem innych – mają oni prawo rozpocząć pobieranie świadczenia emerytalnego wcześniej, niż pozostałe grupy społeczne.

Emerytury pomostowe

Wcześniejsze emerytury zastąpiono od początku 2008 roku tzw. pomostówkami. Wylicza się je na innych zasadach niż wcześniejszą emeryturę, w związku z czym zazwyczaj są one niższe. W przeciwieństwie do wcześniejszej emerytury, która jest świadczeniem dożywotnim, pomostówkę pobiera się maksymalnie 5 lat, tzn. do osiągnięcia właściwego wieku emerytalnego. Mężczyźni mogą skorzystać z tego świadczenia już w wieku 60 lat, kobiety – 55.

Zasiłki przedemerytalne

Zasady przyznawania zasiłków przedemerytalnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku. Aby go otrzymać, trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotny i złożyć wniosek o przyznanie zasiłku. Jeśli chodzi o wiek, kobieta musi mieć co najmniej 56 lat, mężczyzna – 61. Minimalny okres składkowy i nieskładkowy dla kobiet to 20 lat, dla mężczyzn - 25.

Zobacz również serwis: Emerytury

Wcześniejsza emerytura dla pobierających rentę wypadkową lub z tytułu choroby zawodowej

Jeżeli osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, wypadkiem przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności artystycznej lub twórczej, umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo przy wykonywaniu przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 r. albo wskutek choroby zawodowej, mogą przejść na emeryturę w przypadku kobiet w wieku 55 lat, o ile ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Natomiast mężczyźni mogą przejść wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli posiadają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Wcześniejszych emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r. po spełnieniu wymaganych kryteriów mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w każdym czasie. Dla tych osób nie istnieje bowiem żadna data graniczna, do której należałoby spełnić warunki, aby uzyskać prawo do takiej emerytury.

Urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., które aby móc przejść na taką emeryturę, warunki dotyczące wymaganego stażu pracy i osiągnięcia obniżonego wieku musiały spełnić do końca 2008 r. Ponadto osoby te mogą skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury jeżeli nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w takim funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK