| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Z roku na rok w kasie PFRON-u jest coraz mniej pieniędzy do podziału dla organizacji pozarządowych. W związku z tym organizacje te mają poważne trudności z wykonywaniem swoich zadań statutowych.

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

W najgorszym wypadku nawet zwolnienie z pracy niepełnosprawnych pracowników może spowodować obecna sytuacja skrajnie niesprzyjająca w aktywizacji osób nie pełnosprawnych, szczególnie z stopniem niepełnosprawności znacznym bądź umiarkowanym. W najlepszym wypadku obecny stan rzeczy może spowodować rezygnację z realizacji nowych projektów.

Utrzymujący się niekorzystny trend dla niepełnosprawnych sprawia, że ich sytuacja z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej niepewna.

Niepełnosprawni pracownicy mogą pomarzyć o stabilności zatrudnienia, przeważnie jak ich organizacje żyją „od jednego projektu do drugiego.”

W związku z trudnościami budżetowymi z roku na rok PFRON dostaje mniej pieniędzy z budżetu centralnego. Ponadto coraz mniej pieniędzy wpływa od przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: Niepełnosprawni

Rośnie zatrudnienie niepełnosprawnych, ale tylko tych z lekkim stopniem

Cieszyć może fakt, że rośnie wskaźnik osób niepełnosprawnych zatrudnianych przez przedsiębiorców. W związku z tym jednak PFRON otrzymuje mniejsze dotacje od przedsiębiorców, przez co do bezrobotnych niepełnosprawnych trafia mniej pieniędzy. 

Przedsiębiorcy zatrudniają znacznie chętniej niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności. Znacznie trudniej znaleźć zatrudnienie niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Z perspektywy przedsiębiorcy i konieczności odprowadzania składek na PFRON nie ma znaczenia czy zatrudnionym jest niepełnosprawny z znacznym, czy z lekkim stopniem niepełnosprawności. Dlatego przedsiębiorcy znacznie chętniej sięgają po niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności – gdyż z ich perspektywy jest to znacznie korzystniejsze.

Konieczne zmiany w systemie

Aby ta sytuacja nie utrzymywała się dłużej niezbędne są zmiany w funkcjonowaniu całego systemu. Obecny system niejako wyklucza niepełnosprawnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności z rynku pracy. Aby tak się nie działo należy zreformować system.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK