REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska zadba o interesy niepełnosprawnych

W UE jest ponad 50 milionów osób niepełnosprawnych.
W UE jest ponad 50 milionów osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

REKLAMA

W Parlamencie Europejskim pojawiają się coraz częściej głosy, że należy w sposób prawny zabezpieczyć interesy około 50 milionów Europejczyków, którzy są niepełnosprawni.

Posłowie przeprowadzili debatę w tej sprawie pod koniec kwietnia. W ten sposób problemy osób niepełnosprawnych wyraźnie zaznaczyły się na liście europejskich spraw i postawiony został pierwszy krok na drodze do stworzenia nowego unijnego prawa.

REKLAMA

Firma ubezpieczeniowa odmawiająca wypłaty zasiłku dla bezrobotnych osobie niepełnosprawnej, autystyczny chłopiec usunięty z publicznej szkoły i autobusy, do których nie można się dostać jeżdżąc na wózku. Członkowie parlamentarnej komisji do spraw petycji spotkali się 26 kwietnia, aby dyskutować na temat łamania praw niepełnosprawnych, analizując właśnie te trzy przykłady. Są to, bowiem różne oblicza tego samego zjawiska - dyskryminacji, z którą osoby niepełnosprawne często musza zmagać się każdego dnia.

Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych

REKLAMA

Prawie półtora miliona podpisów z całej Europy poparło petycję Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF).
W swoim apelu stowarzyszenie EDF wyraźnie stwierdza, że europejska dyrektywa, "antydyskryminacyjna", która została zaproponowana przez Komisję (aktualnie zablokowana przez państwa członkowskie w Radzie Ministrów) nie odpowiada specyficznym potrzebom osób niepełnosprawnych. Z tego powodu sygnatariusze petycji zaapelowali do Parlamentu o stworzenie specjalnego prawa, które chroniłoby osoby niepełnosprawne przed dyskryminacją. 

Komisja do spraw petycji zwróciła się z pytaniem ustnym do rządów europejskich państw, domagając się odblokowania dyrektywy "antydyskryminacyjnej" i powrotu do prac nad nią tak szybko jak to możliwe. Ponadto komisja zaapelowała o włączenie w prace nad dyrektywą posłów z komisji do spraw wolności obywatelskich. Ich opinia na temat nowej legislacji mogłaby być bardzo pomocna.

W praktyce oznacza to, że sygnatariusze petycji osiągnęli swój cel. Powiadomili oni UE o brakach w specyficznym obszarze europejskiej legislacji. Kolejny ruch należy do Komisji Europejskiej, która będzie musiała zbadać czy dodatkowe prawo jest rzeczywiście potrzebne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Niepełnosprawni

Czym są petycje?

Każdy obywatel Unii oraz każda osoba, która na stałe mieszka, w którymś z państw członkowskich może indywidualnie bądź w porozumieniu z innymi złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego. Ważne jest, aby taki apel dotyczył zakresu działań Unii Europejskiej a autor petycji był bezpośrednio dotknięty skutkami danych regulacji. 

Źródło: Parlament Europejski / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

REKLAMA

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

REKLAMA

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

REKLAMA