| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Kiedy ustanawia się kuratora dla osoby niepełnosprawnej?

Kiedy ustanawia się kuratora dla osoby niepełnosprawnej?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy.

Osoba niepełnoprawna to nie tylko osoba z poważnym kalectwem, ale również taka osoba, która nie może w pełni zajmować się swoimi bieżącymi sprawami z uwagi na stan organizm.

Jest to np. osoba częściowo sparaliżowana, osoba dotknięta jest niedołęstwem wywołanym spadkiem sił lub starością, osoba utraciła kończynę, jest długotrwale chora etc.

Osoba poddana tego rodzaju kurateli ma pełną zdolność do czynności prawnych, jakiekolwiek zaś jej ograniczanie w tym zakresie przez sąd opiekuńczy ustanawiający dla niej kuratora nie jest dozwolone.

Sąd powinien szczegółowo określić zakres kompetencji kuratora oraz określić jego obowiązki i uprawnienia, a także zawrzeć je w wydanym kuratorowi przez ten sąd zaświadczeniu. Zaświadczenie stanowi legitymację kuratora do występowania w imieniu osoby ułomnej.

Zobacz: Czas pracy osób niepełnosprawnych

Kuratelę uchyla się w każdym momencie na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której była ustanowiona.

Wynagrodzenie kuratora

Organ państwowy, który ustanowił kuratora, przyzna mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora.

Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy kuratora jest nieznaczny, a sprawowanie kurateli czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Jeżeli osoba sama nie jest w stanie załatwić swoich spraw wywołanych przez chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne lub ograniczające zdolność do podejmowania decyzji lub wyrażenia woli to wówczas znajdą zastosowanie przepisy o ubezwłasnowolnieniu.

Zobacz serwis: Niepełnosprawni

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kuratelę uchyla się w każdym momencie na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której była ustanowiona.
Kuratelę uchyla się w każdym momencie na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której była ustanowiona.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK