| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem swojej rodziny. Do jego przyznania potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Jakie to warunki?

Kto może starać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?

O świadczenie pielęgnacyjne może ubiegać się matka, ojciec lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny nad osobą niepełnosprawną. Oprócz tych osób świadczenie może być przyznane faktycznemu opiekunowi chorej osoby.

Gminy zasadniczo nie przyznają świadczenia osobom dalej spokrewnionym z osobą niepełnosprawną. Osoba taka może zaś odwołać się od decyzji gminy do samorządowego kolegium odwoławczego, a jeśli zajdzie potrzeba również do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W wyrokach sądów administracyjnych zdarzają się przypadki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego również dalszym krewnym.

Osoba ubiegająca się o świadczenie musi zrezygnować z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym. Zrezygnowanie z zatrudnienia oznacza również zaprzestanie poszukiwania pracy. Osoba, taka nie może być zarejestrowana w urzędzie pracy, a jeśli do tej pory była musi się z niego wyrejestrować.

Zobacz: Czy rejestracja w urzędzie pracy pozbawia zasiłku pielęgnacyjnego?

Gmina może sprawdzić czy osoba ubiegająca się o świadczenie faktycznie sprawuje opiekę nad osobom niepełnosprawną. Może tego dokonać poprzez zebranie informacji za pomocą wywiadu środowiskowego. Gmina oceni zebrane informacje i na ich podstawie zdecyduje czy przyzna świadczenie. Wywiad środowiskowy może mieć miejsce tylko przed wydaniem decyzji, nigdy już w trakcie otrzymywania świadczenia.

Na jaką osobę można uzyskać wsparcie?

Opiekę sprawuje się nad osobą mającą orzeczenie o niepełnosprawności. W orzeczeniu o niepełnosprawności musi znaleźć się wskazanie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje na osobę potrzebującą opieki, która pozostaje w związku małżeńskim.

Świadczenie

Wysokość świadczenia nie jest uzależniona od dochodów uzyskiwanych przez członków rodziny. Zawsze wynosi 520 zł, od których gmina odprowadza za opiekuna składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną. Prawo do świadczenia jest ustalane na czas nieokreślony, chyba, że orzeczenie o niepełnosprawności ma charakter czasowy. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK