| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

PFRON zmiany od stycznia 2015 roku

Projekt nowelizacji przepisów o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zakłada między innymi zachowanie przez Fundusz osobowości prawnej i nieprzekształcanie go w odrębny rachunek bankowy. Kolejny ważny postulat to zwolnienie części wydatków PFRON z obowiązku podatkowego.

Jeśli chodzi natomiast o osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne pod pewnymi warunkami. Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się, jako posiadające niepełnosprawność w stopniu znacznym a pozostałe, jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Osobowość prawna Funduszu

Państwowy Fundusz Rehabilitacji jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 45 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Fundusz posiada osobowość prawną. Wstępne plany polegały na pobawieniu go i jego organów właśnie osobowości prawnej. Natomiast obecnie postulaty mają na celu zachowanie zarządu i rady nadzorczej. Argumentuje się, iż pomoże to zachować niezachwiany i silny system zarządzania środkami pieniężnymi.

Czas pracy niepełnosprawnych od lipca 2014

Zwolnienie z podatku CIT

Kolejnym proponowanym przepisem jest zwolnienie Funduszu z podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczyć ma to tylko części wydatków przeznaczanych na cele statutowe, z pominięciem środków wydatkowanych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przesunięcie w czasie wejścia w życie zmian

Do wyżej wymienionej Komisji trafił także projekt proponujący zmianę w  przepisach ustawy o finansach publicznych. Mianowicie postuluje się, aby wejście w życie zmian dotyczących organizacji Funduszu przesunąć w czasie aż o 5 lat. Wówczas nowelizacja weszłaby w życie na początku 2020 roku, a nie jak planowano początkowo wraz z nadejściem 2015 roku.

Zasady dofinansowania dla zatrudniających niepełnosprawnych

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 877).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK