| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Leczenie alkoholików

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Alkohol uderza w rodzinę

Uzależnienie od alkoholu jednego z członków rodzina odbija się bezpośrednio na pozostałych domownikach. Osobnik będący pod wpływem alkoholu, który dopuszcza się przestępstw bardzo często popełnia również przestępstwa wobec członków rodziny.
Alkoholizm w rodzinie uderza w sposób szczególny w dzieci. Prowadzi bezpośrednio do demoralizacji dzieci, uniemożliwiając stworzenie im warunków do normalnego rozwoju i funkcjonowania razem z rówieśnikami.

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkoholizm jest chorobą. Kojarzy im on się raczej z ludźmi ze społecznego marginesu, do których w ich mniemaniu jest im bardzo daleko.
Tymczasem niczym niedająca się pohamować chęć wypicia napoju alkoholowego, picie pomimo wielu szkód w zdrowiu i życiu osobistym, trudności z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu i wreszcie zaniedbywanie innych sfer życia łącznie z pracą i relacjami z najbliższymi to symptomy mogące świadczyć o alkoholizmie.

Alkoholikami mogą być także osoby którym wydaje się że ich to pozornie nie dotyczy.

Leczenie odwykowe

Leczenie odwykowe alkoholików prowadzą stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego oraz inne zakłady opieki zdrowotnej. Są to specjalne placówki posiadające wykwalifikowaną kadrę i niebagatelne doświadczenie w rozwiązywaniu tego poważnego problemu społecznego. Tworzą je zarząd województwa oraz wojewódzki ośrodek terapii uzależnienia i współuzależnienia.

Czy poddanie leczeniu jest przymusowe?

Co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Możliwe jest jednak skierowanie alkoholika do leczenia przez sąd na wniosek prokuratury albo gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. 

Sądem właściwym do podjęcia decyzji o leczeniu alkoholika jest sąd rejonowy w miejscu zamieszkania alkoholika lub pobytu tej osoby. Postępowanie w tej materii ma charakter nieprocesowy.

Ponadto sąd może zastosować środek związany z poddaniem sprawcy próbie przez powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających.

Czy leczenie alkoholików jest płatne?

Uzależniony od alkoholu nie płaci za świadczenia w zakresie leczenia odwykowego udzielane w zakładach opieki zdrowotnej.

Zobacz też: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK