| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Przestępstwa w rodzinie

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

Przestępstwo znęcania się

Kodeks karny stanowi, iż ten, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Spowodowanie uszczerbku na zdrowiu

Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma miejsce wtedy, gdy sprawca pozbawia pokrzywdzonego wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia. Przestępstwo polega też na spowodowaniu ciężkiego kalectwa, ciężkiej nieuleczalnej lub długotrwałej choroby, która realnie zagraża życiu. Kodeks karny do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zalicza też całkowitą albo znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe oraz istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. Spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dopuszcza się również sprawca, który wywołuje u pokrzywdzonego trwałą chorobę psychiczną.

Należy pamiętać, że odpowiedzialności karnej podlega nie tylko sprawca ciężkich uszkodzeń ciała. Ofiara może zgłosić popełnienie przestępstwa także wtedy, gdy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwają nie dłużej niż 7 dni. Dotychczas w przypadku tych lekkich uszczerbków to członek rodziny wnosił do sądu i popierał akt oskarżenia.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła ułatwienia dla ofiar domowego terroru. 

Jeżeli ofiarą jest osoba najbliższa mieszkająca ze sprawcą, ściganie przestępstwa uszczerbku na zdrowiu, gdy rozstrój zdrowia trwa nie dłużej niż siedem dni, odbywa się z oskarżenia publicznego. Oznacza to, iż ściganiem tych przestępstw zajmuje się policja i prokuratura a akt oskarżenia do sądu wnosi oskarżyciel publiczny.
W sytuacji, gdy pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ale niezamieszkująca razem ze sprawcą, ściganie odbywa się na jej wniosek. Z chwilą złożenia takiego wniosku postępowanie toczy się tak samo jak przestępstwa ścigane z urzędu.

Zobacz również: Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem

Zgwałcenie

Gwałt jest możliwy również w małżeństwie. Manifestowanie przez ofiarę przemocy braku zgody na współżycie może polegać na płaczu, ustnych wypowiedziach, szarpaniu czy próbach wzywania pomocy (tak Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 8 kwietnia 2009 r., II Aka 72/09).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK