| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest z reguły dobrowolne. Istnieje jednak możliwość zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego w stosunku do osoby uzależnionej od alkoholu, która została przewidziana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zobowiązać do leczenia można taką osobę, która w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Wniosek do Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

W celu zobowiązania do leczenia osoby uzależnionej od alkoholu należy złożyć wniosek do Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego.

Wniosek może złożyć dowolna osoba (członek rodziny, sąsiad, daleki krewny) lub instytucja (zakład pracy, pomoc społeczna, Policja, Prokuratura), która wie o osobie uzależnionej od alkoholu. Komisja następnie wezwie taką osobę do stawiennictwa celem poddania badaniom przez biegłego, który określi stopień uzależnienia i zaproponuje rodzaj leczenia.

Wzór wniosku do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do pobrania TUTAJ

Wydawanie opinii przez biegłych

Listy biegłych znajdują się w Sądzie Okręgowym. Koszty sporządzenia opinii, także na etapie postępowania sądowego, finansuje gmina kierująca sprawę do sądu.
Osoba wobec której wszczęto postępowanie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, jest poddawana badaniu psychologicznemu i psychiatrycznemu. Wynik tych badań ma służyć sądowi za podstawę do ewentualnego orzeczenia o obowiązku poddania się przez tę osobę leczeniu odwykowemu.

Jeżeli osoba wezwana nie zgodzi się dobrowolnie poddać leczeniu, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania, wówczas Komisja składa wniosek o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy postępowanie.

Dodatkowo, jeśli osoba uzależniona nie stawiła się na rozmowę w terminie wskazanym przez Komisję i badanie przez biegłych, do wniosku winna być dołączona informacja o podjętych w tej sprawie czynnościach (liczba i terminy wezwań wraz z informacją o niestawieniu się osoby).

Dalej decyzję podejmuje sąd. Sąd może orzec o stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Jeśli sąd orzekł o leczeniu stacjonarnym lub niestacjonarnym wzywa osobę wobec, której orzeczono zobowiązanie do podjęcia leczenia o dobrowolne stawiennictwo w wyznaczonym przez sąd terminie w zakładzie lecznictwa odwykowego. Osoba, która nie stawi się dobrowolnie, może być doprowadzona przez policję. Na czas leczenia sąd może ustanowić kuratora.

Leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu odbywa się wyłącznie w publicznych bądź niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej i jest bezpłatne, również dla osób nieubezpieczonych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK